TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Reklamace mobilního telefonu Siemens SX1 v internetovém obchodě CYBEX.CZ…

Written By: Tomáš Hubálek - Mar• 13•07

Asi budu muset tento blog přejmenovat na Blog chronického potížisty, protože tohle je už druhá nepříjemná reklamace za poslední dobu :-/

Začátkem ledna jsem reklamoval v internetovém obchodě CYBEX svůj mobilní telefon Siemens SX1. Závada byla taková, že telefon po cca roce přestal číst MMC kartu, se kterou do té doby neměl žádný problém. Kartu jsem vyzkoušel ve foťáku i ve dvou čtečkách paměťových karet a v obou byla v pořádku.

Na první pokus mi reklamaci neuznali s tím, že (a teď cituji z protokolu ze servisu) “Závada čtení neshledána. Originální MMC kartu velikosti 32 Mb čte bez problémů. Nezaručujeme kompatibilitu s větší MMC než 256 Mb a jinou značkou než originální. Zjevná výmluva, protože na základě informací z diskusních skupin vím, že 512 MB je bez problémů podporováno a navím moje MMC tam také dlouhou dobu chodila…

8. února jsem telefon vrátil k opětovnému přezkoumání s tím, že:

 • V originálním manuálu není nic o tom, že by měla být použita pouze originální MMC karta.
 • Není tam uvedena ani informace o tom, jak velká karta maximálně může být.
 • Je tam sice informace o tom, že je nutné používat originální příslušenství, ale v seznamu příslušenství žádná MMC karta uvedena není, tedy ji zřejmě ani výrobce za příslušenství nepovažuje.

Nyní končí dalších 30 dní, kdy čekám na vyjádření. Na základě telefonického dotazu jsem zjistil že mi reklamace nebyla opět uznána, bohužel teď nemám v ruce to druhé písemné vyjádření, ale předpokládám že dorazí během krátké doby.

Pro jistotu jsem si zjistil, jak postupovat v případě že by i druhé vyjádření bylo podobného rázu. Informaci jsem získal na info linceČeské obchodní inspekce věnované reklamacím. Postup je tedy následující:

 1. První pokus o smír udělat tak, že pouze napíšu a pošlu dopis ve kterém je seznámím s tím, že s vyřízením reklamace nesouhlasím a že si hodlám sehnat soudního znalce, který přítomnost závady potvrdí. Zatím mě to bude stát jenom poštovné. Zároveň se ale opravdu pokusím tohoto soudního znalce sehnat na stránkách www.justice.cz
 2. Pokud první pokus o smír nevyjde, budu si muset u tohoto znalce objednat posudek, který budu muset zaplatit. S tímto posudkem jim zašlu druhý pokus o smír, s tím, že je vyzvu aby telefon uvedli do pořádku a zároveň mi zaplatili tohoto znalce.
 3. Pokud ani druhý pokus o smír nevyjde, podám žalobu k soudu. To také není levná záležitost, jedná o se o několikatisícovou investici, s tím ale, že pokud mi dá soud za pravdu, internetový obchod zaplatí jak náklady na znalce, tak náklady soudního procesu, tak mého případného advokáta.

Mimochodem: již první nesouhlas s reklamací přerušil běh záruční lhůty, takže na toto řízení je dostatek času.

Jak je vidět, jedná se o takový poker, prože sázky se zvyšují, ale vítěz bere výhru.

Update: Nakonec jsme se domluvil na vrácení peněz. CYBEX mi vystavil dobropis, takže dostanu peníze zpět.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Comments

 1. daniela says:

  Mam podobny problem, take reklamuji Siemens SX1, jelikoz je to jiz reklamace v poradi 4. v podstate stejne zavady rovnou jsem pozadovala odstoupeni od kupni smlouvy. Jelikoz proces byl velmi zdlouhavy, snazila jsem se reklamaci urgovat telefonicky. Pokazde mi byl dobropis prisliben. Nicmene Cybex mi ale telefon poslal jiz 2x zpet (patrne opraveny) a mesic mi neodpovida na emaily a nebere telefony. Mohl byste mi poradit jak dale postupovat?

 2. Tom says:

  [1] Obraťte se na Českou obchodní inspekci, např. ta Ostravská má speciální poradnu pro lidi, kteří něco reklamují. Popište jim přesně svůj případ a oni vám určitě poradí.

  Každopádně písemná komunikace (pozor posílat do vlastních rukou, dříve to byly tzv. dopisy s červeným pruhem), by měla přimět CYBEX k tomu, aby vás začali vnímat (na rozdíl od emailů nebo obyčejných doporučených dopisů, které nemají žádnou právní váhu) a hlavně by vám měli odpovědět, pokud je k tomu vyzvete a přidáte nějakou rozumnou lhůtu a pohrůžku že se obrátíte na soud.

  Přeji hodně štěstí…
  Tom

 3. Nagy says:

  Dobrý den. Vlastním SX1-čku. Píšete, že telefon spolupracuje bez problému s 512 MB MMC kartou. Proč ne?Já mám v něm 1 GB kartu a v pohodě.Jozef

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *