TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Desková hra Malacca od Loris Games- první dojmy

Written By: Tomáš Hubálek - Dec• 13•15

V dnešní recenzi se podíváme na deskovou hru Malacca, kterou mi k recenzi poskytla česká firma Loris Games. Jedná se o hru, při níž je vaším cílem co nejlépe odhadnou, co udělají vaši soupeři a podle toho volit vaši strategii. Trochu mi to připomíná různé dražební hry, např. typu Lascaux, nicméně příběh a herní mechanismus je trochu odlišný.

O co ve hře jde?

Jak už jsem naznačil, Malacca je založena na herním principu, který kombinující sázení a schopnost odhadnout, jak se kdo zachová. Je krátká, zábavná a napínavá až do konce. Díky prvku určitého hazardu je zábavná pro poměrně široké spektrum hráčů. Hra neobsahuje však příliš velký vliv náhody, naopak lepší hráči mají možnost dlouhodobě vyhrávat (čili hra se dá využít i pro hraní turnajů, což firma Lori Games podporuje).

Herní materiál

Herní materiál

Příběh hry je založen na to, že přístavem Malacca projíždějí lodě a vy jste v roli kapitánů svých lodí a u každé lodi se rozhodnete, jestli ji přepadnete, budete ji bránit a nebo místo boje budete raději obchodovat. Na takovou akci potom vsázíte část svého bohatství a pokud vám sázka vyjde, toto bohatství se pak zvyší. Hráčům, kteří naopak špatně odhadli situaci se bohatsví snižuje.

Karty lodí o něž se bojuje

Karty lodí o něž se bojuje

Herního materiálu je v krabičce poměrně dost a je velice pěkně a vkusně vyveden (řekl bych, že v pohodě obstojí ve srovnání se světovým standardem).

V krabici ještě dále najdete rozšíření, které dokáží hru obohatit. Tato rozšíření jsem, bohužel, zatím neměl možnost vyzkoušet, napíšu o nich ale v další recenzi. Takže zatím jen teoreticky: Rozšíření jsou dvou typů: Kapitáni a Vybavení.

rozsireni-kapitani

Karty kapitánů v rozšíření Kapitáni

Pokud hrajete s rozšíření Kapitání, na začátku hry si vylosujete  určitou postavu, která má speciální vlastnosti. Připomíná mi to trochu postavy z rozšíření Bang! Druhým rozšířením je pak vybavení, které vám umožní specifickým způsobem reagovat na situaci vzniklou během hry. Za toto speciální vybavení se platí, takže se chová jako určitá investice, kterou si ale musíte dobře rozmyslet. Hra s rozšířením je určena především starším a pokročilejším hráčům, menší děti se budou dobře bavit i jen u základní varianty.

Hodnocení

Hru jsem zatím v předvánočním shonu neměl možnost vyzkoušet v různých počtech hráčů, zatím jsme hráli čtyři nebo nás hrálo pět. Stejně tak jsem zatím nezkoušel rozšíření, která jsou ve hře také obsažena. Nicméně i v základní verzi hra děti opravdu hodně bavila, dokonce i moje nejmladší šestiletá dcera byly schopna si zahrát tak, aby se pobavila. Pokud sháníte nějaký tip na vánoční dárek pro školní děti, hra Malacca určitě nezklame.

Co jsem hře původně chtěl vytknout,  je návod, který byl v krabici. Protože, ač má hra velice jednoduchá pravidla, v návodu bylo zpočátku trochu těžké se zorientovat. Naštěstí na oficiálním webu hry najdete novou verzi pravidel, která už je přehlednější.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *