TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Doba kamenná – sympatická rodinná hra (recenze)

Written By: Tomáš Hubálek - May• 07•08

Nedávno se mi díky laskavosti firmy MINDOK dostala do ruky desková hra Doba kamenná. Hru jsem si už stihnul párkrát zahrát a přináším vám tedy její recenzi.

Herní materiál

Herní materiál považuji jednoznačně za největší klad této hry. Nádherná a logicky rozčleněná hrací deska, platíčko kde si hráči shromažďují svůj výdělek a stavby. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …

Ke hře je kromě sedmi kostek přiložen i „kožený“ kalíšek na jejich míchání. Tento kalíšek bych osobně velice ocenil např. i u Osadníků z Katanu, kde nerovnoměrné rozložení kostek dokáže naštvat kdekoho ;-)

Výrobce dokonce (konečně!) přidal i uzavíratelné pytlíčky, do kterých můžete hrací materiál rozčlenit. K dokonalosti by chybělo větší množství menších pytlíčků, ale i tak je to super.

Jedinou drobnou výtku bych měl ke krabici, která nejde úplně dovřít (což lze ale řešit snížením vnitřních přepážek).

Také bych uvítal místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet přímo na hrací desce, ale to už je opravdu jenom drobnost.

Herní princip

Hra se odehrává, jak už název napovídá, v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte členy svého kmene získávat zdroje nutné pro přežití a rozvoj vašeho společenstva.

Tu pošlete tři bojovníky lovit, tu jednoho vyrobit nástroj, který pak zvýší úspěch lovu nebo dobývání surovin. Dále můžete poslat dva členy množit se ;-) nebo jednoho člena něco vymyslet, dalšího zorganizovat stavbu nějaké budovy.

Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostává jednak z loviště (výsledek je vždy nejistý díky hodům kostkou) a jednak z políček, které vlastníte (tady se kostkou nehází).

Házení kostkou probíhá tak, že za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště, máte jednu kostku. Čili, čím víc členů pošlete např. na zlato (cena 6), tím větší šanci máte, že něco přinesou. V průměru jeden člen přinese jedno dřevo (cena 3), dva jedno zlato (cena 6) atp.

Zdrojem bodů jsou jednak stavby a jednak akční karty.

Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry, za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.

Na můj vkus je poměrně málo vyvážený poměr mezi body „ze hry“ a body za akční karty, zatím jsem ve všech případech měl víc bodů za akční karty než ze hry samotné.

Taktika a strategie

Hra samotná nenabízí nějak ukrutné množství taktických variant. Všichni hráči si víceméně hrabou na vlastním písečku a způsobů, jak nějak zamíchat situací na hrací desce je velice málo.

Nejobvyklejším způsobem, jak dosáhnout vítězství je sběr akčních karet. Ty na konci přinášejí významné množství bodů. Vždycky je nutné sledovat, kdo jaké karty sbírá a tomu pak přizpůsobit svoji vlastní taktiku.

Pravidla hry nedávají moc prostoru pro škodění ostatním hráčům, což někteří mohou považovat za nevýhodu, já osobně to tak nevidím. Můžete soupeři zablokovat nebo vyfouknout akční kartu, kterou sbírá, můžete mu zablokovat zdroj surovin, ale obvykle vám to moc efektu nepřinese.

Závěr

Hra Doba kamená je příjemná desková hra pro posezení s přáteli, kteří zrovna nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit poměrně rychle a téměř každého, s kým jsem hrál, hra bavila a body byly to poslední, co je zajímalo. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ kmen, to jsou věci, které hráče na této hře baví. Hra trvá dobré dvě hodiny a přinese vám příjemnou atmosféru k posezení s přáteli.

Přednosti

 • nádherný herní materiál
 • srozumitelná hra i pro příležitostné hráče
 • hra přináší hráčům příjemný pocit

Mohlo by být lepší

 • více příležitostí k taktizování
 • krabice by mohla jít dovřít
 • hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčích

Fotogalerii včetně popisků k fotografiím k této hře můžete najít na mojí Picase

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

7 Comments

 1. iHosek says:

  Zatím nepoužité akční karty mají místo na skále mezi surovinami ( zlato, jíl a kameny), krásně tam sedne a dokresluje nádherně zpracovanou herní desku****

 2. Taurus says:

  Zdar uvazujem o tejto hre alebo Carcassonne, pre 15- 20r. hracov, co by si mi doporucil.
  dakujem

 3. Pavla says:

  Agricola je velmi pěkná hra, mám ji doma od Vánoc. Pochopení pravidel pro prvního člověka, který se je učí, je trošku složitější, ale ostatním hráčům se poté vysvětlí poměrně snadno. Osobně si myslím, že Carcassonne už není hra dnešní doby. Na trh se dostávají mnohem lepší, strategičtější a kvalitnější hry, než bylo právě Carcassonne. Za velmi pěkné hry považuji Pilíře země, Královské rošády, Alhambru či Poštovního kurýra.

  • admin says:

   Musím nesouhlasit s tím, že Carcassone není hra dnešní doby (proč by nebyla? Není snad backgammon hra dnešní doby? Nebo šachy?), ale na druhou stranu jsou i propracovanější moderní společenské hry a Agricola, Le Havre nebo Vysoké Napětí jsou pro lidi, co si už něco zahráli, asi atraktivnější.

 4. Pavla says:

  Před několika dny jsem si ale objednala právě hru Doba kamenná, myslím, že to bude velmi kvalitní hra. Čekám, že mi přije každou chvíli a velmi se těším, až si ji poprvé zahraji.

 5. Zdeněk says:

  Projíždím blogy a hledám inspiraci na dárky, řadím tam hru a děkuju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *