TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jo Nesbo – Krev na sněhu – Recenze

Written By: Tomáš Hubálek - Jun• 03•15

Opět jsem měl štěstí a Kniha Zlín mi umožnila si přečíst nového Nesbøho s předstihem, takže vás obšťastním její recenzí 😉

V březnu jsme dílem nazvaným Policie úspěšně završili (?) dekalogii o Harry Holem a člověk přemýšlí, co by si od Nesbøho ještě přečetl. Pohádky  ani mě, ani moje děti úplně nezaujaly, takže jsem velice uvítal, že Kniha Zlín přeložila další dílo tohohle mimořádně čtivého norského autora.

Knížka se jmenuje Krev na sněhu a patří do minisérie, kterou Nesbø vydal pod pseudonymem Tom Johansen.

U toho pseudonymu se maličko zastavím. Tom Johansen, totiž není jen tak náhodně zvolené jméno, ale je to hlavní postava připravovaného Nesbøho projektu, která se má (snad) jmenovat Útěk.

Tom Johansen je (v románu) mladý dánsko-norský spisovatel, který se jako jeden z mnoha přistěhuje v sedmdesátých letech do Los Angeles a živí se jako autor scénářů televizních seriálů. Napíše ale také kultovní klasiku Krev na sněhu a pak její druhý díl,” uvedl Nesbö. Nesbø to komentoval tak, že přemýšlel, jaké knížky by asi Tom Jonhansen psal a čím víc nad tím přemýšlel, tak tím víc je chtěl napsat sám. Prostě takový knižní Inception 😉

A nyní už k samotné Krvi na sněhu. Vzhledem k tomu, že to vlastně nepsal Nesbø ;-), víc než detektivku to připomíná klasický román nebo delší povídku (tištěná knížka má jen cca 200 stran). Hlavním hrdinou je dislektický ale sečtělý nájemný zabiják, který má v podstatě dobré srdce a proto se rozhodne si se svojí nejnovější zakázkou poradit poměrně po svém a tím se dostává do poměrně nečekané situace. Nechci moc spoilovat, tak děj raději dál popisovat, nebudu. Kulisy jsou známé (Osloský fjord, norská zima), postava hlavního hrdiny Olava se ale inspektoru Holeovi podobá i nepodobá.

Kniha je psaná v Ich formě, hrdina ji tedy vypráví ze svého pohledu. Kromě akce a  dějových zvratů tu můžeme najít odkazy na klasické romány (autor několikrát zmiňuje třeba Hugovy bídníky) a určitou porci romantiky. Nesbø se opět ukazuje, jako mistrný vypravěč příběhů. Kniha se čte jedním dechem. Na druhou stranu, čtenář zvyklý na moderní  detektivku může být trochu zklamán trochu pomalejším tempem a hlavně poměrně krátkou délkou příběhu. Možná by stálo za to, spojit oba dva díly do jedné knížky.

Hodnocení: 80%

P.S. Jsem fakt zvědav na další díl, který se jmenuje Krev na sněhu II: Více krve a která vyjde na podzim. Podle popisu děje, to totiž úplně nevypadá na sequel, ale Nesbø už v Policii dokázal, že napojit zdánlivě nenapojitelné mu nedělá vůbec žádný problém 😉 Tak uvidíme.

P.S.2. Jako bonus uvedu ještě trailer, který (již celkem tradičně) nemá duchem knížky zrovna moc společného 😉

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *