TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Recenze: Jo Nesbo: Sněhulák

Written By: Tomáš Hubálek - Oct• 10•12

11. října vychází další Nesbøovka, tentokrát pod názvem Sněhulák a díky laskavosti Knihy Zlín jsem měl možnost si ji přečíst v předstihu a tak vám nabízím její recenzi.

Jo Nesbø je už na našem knižním trhu ustálená značka (nelze nevzpomenout předchozí detektivky s Harry Holem: Nemesis, Pentagram nebo Spasitele nebo napínavý thriler Lovci Hlav) a právě vycházející knížka Sněhulák se drží osvědčeného receptu.

Sněhulák je další knihou v sérii, kde hlavním hrdinou je Harry Hole, fenomenální detektiv Marloweovského typu, alkoholik a potížista, kterého ale stejně nemůžete jinak, než mít rádi.

Příběh Sněhuláka začíná v Oslo, na podzim, kdy přichází první sníh a s ním se otevírá i náš příběh, v němž beze stopy začnou mizet matky od rodin a nikdo neví kam a proč. Harry dostane na starost novou parťačku Katrine Brattovou (nebo je to na opak?) a pátrání může začít. Nesbø v příběhu proplétá zdánlivě nesouvisející příběhy z různých míst i časových období aby je pak dovedl k velkému finále.

Autor tentokrát nepatrně pozměnil zavedené schéma a zločinec je opravdový serial killer amerického stylu (nevím proč, ale místy mi to připomínalo lepší kousky od Thomase Harisse), v ostatních rysech se ale naštěstí drží typického Nesbøovského stylu napínavého příběhu s nečekanými zvraty, slepými uličkami, takže fanoušci si určitě přijdou na své.

Děj má opravdu spád (tuhle Nesbøovku jsem doslova shltnul a v duchu jsem sám sebe prosil: Už toho nech, podívej se kolik je hodin, ráno se nebudeš moct vyhrabat z postele…), pár nečekaných zvratů a celkově patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Jo Nesbøa četl.

Nelze nepochválit tradičně výborný předklad Kateřiny Krištůfkové, která Nesbøa překládá s velkým citem.

P.S. Pokud si knížku koupíte, nezapomeňte si vytisknout tuhle omluvenku, budete ji potřebovat  😉

P.S. Lidi se mě občas ptají, s jakou knížkou od Jo Nesbøa měli začít. Osobně bych nezačínal hned se sérií o Harry Holeovi, protože celá série na sebe jednak volně navazuje a jednak se mi pozdější díly líbí víc než ty první, takže začínát s Pentagramem, kde se Harry utápí v alkoholu je trochu pro silné povahy. Sázkou na jistotu jsou proto pro mě Lovci Hlav, doporučuju začít s nimi.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Comment

  1. Práce says:

    Parádní kniha, přečetl jsem ji jedním dechem. Všem doporučuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *