TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Recenze: Léčitel, který vás bolesti nezbaví…

Written By: Tomáš Hubálek - May• 16•12

Antti Tuomainen - LéčitelPrávě jsem dočetl reading copy knížky Léčitel. Autorem je finský spisovate Antti Tuomainen.

Dá se o mě říct, že jsem fanda severské detektivky a o to víc mě tahle kniha překvapila, protože jsem od ní čekal něco úplně jiného.

Žánr
Knížka je na pomezí žánrů. Je to detektivka ve které osamělý detektiv pátrá po své zmizelé manželce. Je to scifi, protože se to odehrává v blíže neupřesněné postapokalyptické době. Je milostný příběh plný vzpomínek, flashbacků a pocitových scén. Je to ekologická agitka, protože atmosféra doby poté je vylíčena opravdu sugestivně.

Děj
Jak už bylo naznačeno, knížka se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti, kdy globální oteplování způsobilo výrazné změny jak klimatu, tak i celé společnosti. Bohatí mají větší moc, policie toho má tolik, že nestíhá řešit ani vraždy, soukromé bezpečnostní složky nikdo nehlídá, Finsko je plné přistěhovalců z jihu Evropy.

Ekologické hnutí se radikalizuje a dochází i k vraždám lidí domněle zodpovědných za tyto změny.

Na pozadí těchto událostí autor rozehrává příběh člověka, který se dozvídá, že mu zmizela manželka – investigativní reportérka. Policie se případem nemá čas zabývat a tak se se nechtěný detektiv vydává zoufale pátrat na vlastní pěst. Cestou rozkrývá nečekané vztahy a souvislosti v minulosti jak svojí manželky tak i jejich (a potažmo i svých) přátel. Chybět nesmí ani nečekaný (a možná i trochu nejasný) závěr.

Pocity

Knížka se odehrává v (doufejme nereálné) alternativí budoucnosti a možná právě proto mi knížka svojí atmosférou trochu připomínala Židovský policejní klub od Michaela Chabona. Budoucnost je v ní líčena poněkud depresivně, stejně jako celý příběh hledání milované bytosti. Knihy nenabízí akční scény ani jednoznačný závěr nebo dějové kotrmelce, které známe např. od Jo Nesboa, celá je laděná spíše komorněji, pocitověji.

Další detaily

Knížka má 127 stran, přeložil ji Vladimír Piskoř a vydává ji moje oblíbené nakladatelství Kniha Zlín

Zakoupit ji můžete nejprve v papírové podobě a od 25. června 2012 i jako ebook do čtečky, třeba na dovolenou.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *