TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Recenze: Jo Nesbo – Netopýr

Written By: Tomáš Hubálek - Feb• 15•13

Přiznám se, že k téhle recenzi jsme přistupoval trochu s obavami. Netopýr u nás totiž nevychází poprvé. První vydání měla na svědomí MOBA pod názvem Netopýří muž a jejich překlad (prý z němčiny) měl poměrně vlažnou odezvu.

Byl jsem tedy zvědav, jestli je to hodnocení způsobena překladem a nebo tím, že Netopýr je první Nesboova kniha.

Ač je Jo Nesbo u nás považován za klasika severské detektivky, jeho první kniha se odehrává ve slunné Austrálii.

Hary Hole (kterému ale textu australani neříkají jinak než Harry Holy) sem přijíždí vyšetřovat případ zavražděné norské dívky. Nejprve je jeho úkolem jen jaksi dohlížet na vyšetřování za norskou stranu, ale po několika poměrně překvapivých přemetech v ději se samozřejmě do vyšetřování vloží sám a případ … rozlouskne.

Kniha se od jiných Holeovek liší jednak místem dějě a jednak i trochu i stavbou vyprávění. První část knihy není úplně o vyšetřování, ale věnuje se navození atmosféry a dozvíte se v ní hodně zajímavého i o samotné Austrálii, její historii a austrálcích (což (ne)jsou australani). Dál už ale děj graduje a stává se klasickou Holeovkou se vším všudy.

Pokud jste, stejně jako já,  začali číst sérii o Hary Holeovi od prostředka, dozvíte se i něco o Harry minulosti (a tom, proč začal tak hrozně pít). Nechybí milostná zápletka,  sympatický autrálec jako detektiv, transvestitický klaun ani strhující závěr.

Knížku si virtuálně můžete prolistovat i přímo tady:

Shrnutí

Pokud měl někdo díky pověsti předchozí vydání trochu obavy, můžu o ujistit, že nový (a tradičně skvělý) překlad Kateřiny Kryštůfkové je výborný a čtivý a Jo Nesbo je i ve své první knize ve skvělé formě.

Kniha vychází už toto pondělí 18. února 2013 v nakladatelství Kniha Zlín a určitě stojí za přečtení.

Poděkování

Děkuji nakladatelství Kniha Zlín za poskytnutí reading copy k recenzi.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Comment

  1. Petr Loukota says:

    Ahoj. Díky moc za recenzi, byť je škoda, že jsi nebyl více sdílný ve svých názorech. 🙂 Knihu jsem také četl a stále ještě dočítám další Nesboovy knihy, než budu mít za sebou všechny u nás vydané holeovky. Kdybys měl chuť, moji recenzi Netopýra najdeš na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/05/10/jo-nesbo-netopyr/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *