TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Lascaux – desková hra, jakou jsem nikdy před tím nehrál (recenze)…

Written By: Tomáš Hubálek - Apr• 15•08

Před nějakou dobou jsem dostal neodolatelnou chuť koupit si nějakou novou deskovou hru. V regálu s hrami mě kromě jiných zaujalo právě Lascaux (čti přibližně „lasko“) a to hlavně svojí grafikou a tím že jsem o této hře už četl. Obětoval jsem tedy skoro 600 Kč a hru koupil. Nikdy před tím jsem dražební hru nehrál, tak jsem byl zvědavý na něco nového…

Po rozbalení krabice mě zaujal herní materiál. Pěkně vyvedených 54 karet s 6 druhy zvířat, každé po 9 kusech, 50 perleťových „kamínků“ (žádný plast!) jako platidlo a pro každého z (až) 5 hráčů 6 žetonů s barvami na které si můžete vsadit.

Princip hry je poměrně jednoduchý, stručně řečeno v každém kole se vylosuje nabídka zvířat (každé má dva druhy barvy) a každý hráč si tajně zvolí, o jakou barvu bude mít zájem.

Pak probíhá dražba, kdy hráči přihazují kamínky jako platidlo a ten, kdo se první rozhodne dražbu vzdát všechny přihozené kamínky dostane jako odměnu. Na druhou stranu zase získá horší pozici při rozdělování karet.

Pak hráč, který dražbu vzdal, už nehraje a dražba probíhá na stejném principu mezi ostatními hráči až je určen celkový vítěz dražby. Ten pak ukáže žeton s barvou, na kterou vsadil a bere všechny karty této barvy. Pak následuje hráč, který skončil jako druhý, bere zase karty svojí barvy (pokud třeba náhodou byla stejná jako barva prvního, tak má smůlu a nebere nic), pak třetí (pokud je ještě co brát) atd…

Pak se nabídka zvířat doplní a hraje se další kolo, dokud karty nedojdou.

Na konci hry si hráči spočtou, kolik mají kusů od jednotlivých druhů zvířat a vždycky ten, kdo má mejvíc dostane právě tolik bodů, kolik má zvířat. Ostatní nedostanou nic. Další body ještě dostáváte za kamínky, které vám zbyly na konci hry (kurz je jeden bod za šest kamínků).

Lascaux je dražení hra, čili strategii zakládáte hlavně na odhadu toho, jak se zachovají protihráči. Hráči tedy dělají hru víc než u jiných her. Na druhou stranu, pravidla pochopí hráči prakticky okamžitě a souboj s ostatními baví skoro každého.

Hra má několik strategických nuancí. Pokud vám docházejí peníze, volíte spíše strategii jít po méně atraktivních zvířatech a snažíte se postupně zvyšovat svoje bohatství. Pokud jste největší boháč, ostatní se snaží vás co nejvíc podojit a pak včas vzdát dražbu a tučný pakl peněz si přivlastnit. Vy je ale můžete vypéct a dražbu vzdát o něco dřív, čímž je oholíte a vaše bohatství ještě vzroste.

Vždy je potřeba dobře balancovat mezi množstvím peněz, tím, která zvířata jsou v nabídce, kdo po nich jde a která už nebudou.

Podíl náhody je poměrně malý (všichni mají stejné informace a víceméně rovné šance) a dá se říct že lepší hráči dlouhodobě vyhrávají.

Hra je poměrně krátká (méně než půl hodiny) a svižná, obvykle se jich hraje několik za sebou. Nejedná se o třeskutou zábavu typu Bangu, ani celovečení velkou hru typu Vysoké napětí, nicméně svoje místo si mezi hráči určitě najde.

Shrnutí:

  • dražební hra na motivy doby kreseb z doby kamené
  • pro 3 až 5 hráčů
  • doba hraní cca 30 minut
  • moje hodnocení: 80%

Plusy

  • nádherný herní materiál
  • snadno vysvětlitelná pravidla, i příležitostní hráči mohou hru velice rychle zvládnout
  • přiměřená doba hraní, bez hluchých míst

Mínusy

  • relativně vysoká cena v poměru k množství herního materiálu
  • návod šel určitě napsat srozumitelněji

Odkazy

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *