TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Test presovačů: Pressovač AEG Electrolux 150 Crema u mě neuspěl! Updated!

Written By: Tomáš Hubálek - Dec• 26•06

Rozhodli jsme se udělat si radost a koupili jsme si presovač AEG Electrolux 150 Crema. Volba padla na tento typ pro jeho pěkné celonerezové provedení, (do té doby pro mě) dobrou značku a slušnou cenu. Bohužel naše zkušenosti s tímto výrobkem nelze označit jako dobré a přístup firmy AEG Electrolux, bohužel také ne.

Presovač jsme koupili v prodejně Datart v Ostravě. Původně jsem uvažoval o značce Krups, ale paní prodavačka nás přesvědčila na AEG Electrolux EA 150 Crema, s tím že na Krups jsou údajně reklamace, narozdíl od AEG. Na naši námitku, že z přístroje je cítit umělá hmota řekla, že to stačí nechat několikrát projet naprázdno a zápach zmizí.

Po rozbalení doma jsme to tedy udělali a to mnohokrát. Zápach nezmizel a nezmizel ani po cca dvou týdnech.

Nejhorší zápach je z dílů, které jsou vyrobeny z černého páchnoucícho plastu (ovládací kolečko, horní kryt nádobky na vodu, držák tohoto krytu).

Zajeli jsme tedy zpět do prodejny Datart a přístroj reklamovali. Na oddělení reklamací nám přístroj vzali a odeslali do autorizovaného servisu.

Po téměř měsíci nám ze servisu přístroj vrátili s tím že (a teď volně cituji): … jedná se o charakteristickou vůni plastu a gumy a že je to způsobeno nějakou látkou proti ztyření (omluvte pravopis tohoto slova, slyšel jsem ho poprvé) a že aroma kávy není dotčeno (bodejť by bylo dotčeno, když vůně kávy přebije skoro všechno a svého času Vláclav Novotný – Urban z Opočna v kávě pašoval drogy z Kolumbie). Podle servisu je přístroj v pořádku.

Je to Rohnson R-960 nebo AEG-Electrolux EA 150 Crema?

Bohužel mám (zatím nepodložené) pochybnosti o zdravotní nezávadnosti tohoto černého plastu (nikde není uvedeno, o jaký plast se jedná a ani jaká látka se používá proti styření). Nedávno byl v televizi v souvislosti s přijetím iniciativy REACH zástupce českého průmyslu, který řekl že u asijských výrobců prakticky není možné dohledat, jestli tyto předpisy dodržují nebo ne.

Na přístroji není napsáno, kde byl vyroben, ale vzhledem k tomu že existuje ještě vzhledově identická kopie prodávaná pod značkou Rohnson (jedná se o Rohnson R-960), nedělám si iluze o tom, že přístroj je vyroben někde ve Švédsku nebo Německu.

AEG Electrolux EA 150 Crema   ROHNSON R-960
AEG Electrolux EA 150 Crema Rohnson R-960

Telefonický rozhovor s firmou AEG Electrolux bohužel nebyl k ničemu a pán, se kterým jsem mluvil, mě dokonce obvinil z nařčení z pochybné kvality jejich výrobku, s tím že mají všechny atesty. Když jsem chtěl, aby je předložil, řekl že si mám napsat písemnou žádost a doručit ji poštou. Tuto žádost jsem zaslal a stále čekám na odpověď.

Shrnutí

Bohužel pro mě tento výrobek není v pořádku a firma AEG Electrolux tímto přišla o zákazníka, a to nejen při nákupu presovače.

Než si přístroj AEG Electrolux EA Crema 150 koupíte, čichněte si k němu a zvažte, jestli vám zápach vadí, nebo ne a jestli se bojíte zdravotní závadnosti. Pokud vám nevadí, přístroj si kupte, protože jinak funguje jak má.

Update

Už vím z jakého materiálu ten páchnoucí plast je: Jedná se o ABS (Acrylonitrile butadiene styrene). Zápach je možná ze styrenu, což je látka považovaná za zdraví škodlivou až karcinogenní. Viz:

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

13 Comments

 1. Lukas says:

  Good post!

 2. Tomas says:

  Dobry den! Mohu se zeptat, jak vite, ze se jedna o ABS? Diky!

 3. Tom says:

  [2] Podle recyklačního trojúhelníku. Je tam číslo 7, a text ABS.

 4. Radim says:

  Asi jsi mel smulu na konkretni kus, ja si ho koupil i pres tve varovani na blogu -nechal jsem si ho objednat v obchode, poradne si ho ocichal- a je v pohode. Par espress uz mi rukama proslo a tohle patri k tem lepsim, posledni jsem mel Rowentu -poloautomat, ktery pro "velky uspech" ztahli z vyroby, a to byl teprv pruser. Dve zarucni a jedna pozarucni oprava, pak jednou zahorelo jasnym plamenem a bylo po nem.

 5. hanka says:

  Musím obhájit tento pressovač,protože dělá nejlepší kávu a nesmrdí.My jsme nadmíru spokojení.

 6. Petr says:

  Teorie, že cokoliv, co obsahuje v názvu styren je karcinogenní, je zhovadilost – co takové polystyrenové obaly na potraviny? Tím nechci tento presovač obhajovat, ale co jste mohl čekat, když kupujete něco v Datartu, a navíc u presovače za tři tisíce? Každopádně smrdět plastem by to nemělo, i kdyby to byl kdovíjaký šmejd.

  • Tomáš Hubálek says:

   No ony ani styrenové obaly na potraviny nejsou úplně OK. Záleží na obsahu. Pokud to ale smrdí, je tam toho styrenu možná víc, než by mělo být.

 7. Jirka Sc says:

  Zdravím příznivce kávy. Tento výrobek jsem si taky koupil a káva z něj byla dobrá, ale co mě dost nevyhovovalo, byla voda v kalíšku s přepařenou kávou. Takže při vyndávání jsem to vždycky někde pokecal, přitom tenhle kalíšek by měl bejt skoro suchý (vlhký) , aby šla použitá káva vaklepnout do koše. Dělá vám to taky?

 8. Marian Rojek says:

  Dobrý den. Tento presovac jsme si s manzelkou koupili take. Cichal jsem, ale opravdu nikde nic nesmrdi a kava je z nej vyborna. Kavu jsem moc nepil, ale od doby co ho mame, tak i nekolikrat denne. Vsem doporucuji:-) Asi mel autor tohoto clanku opravdu smulu a koupil nejaky vadny kus.

 9. Petr Vtípil says:

  Souhlasím, je skvělé. Mám ho už 3 roky (ten samý model i v práci) a naprostá spokojenost. Že by cokoliv smrdělo? Naopak ho všem vřele doporučuji.

 10. Zbych says:

  S Krupsem xp 4000 z roku 2007 by jste také neuspěl, součástka na napěnění mléka je cítit gumou jestě po dvou letech provozu a po reklamaci a výměně přístroje se to nezměnilo, řekli, že si mám koupit trysku samostatně, díky, raděj si odepřu napěněné mléko. Objevil jsem později v jiných prodejnach stejny typ presovače, který nesmrděl – zřejmě vyrobený jinde, než původní. Prostě do Krupse už nepudu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *