TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jaký VoIP telefon? Well 3130IF?

Written By: Tomáš Hubálek - Dec• 07•06

S pořízením pevného připojení k internetu jsme se rozhodli vyzkoušet i VoIP (voice over IP, volání přes internet). Nejprve s headsetem (sluchátka s mikrofonem) a posléze s i hardwarovým telefonem.

Nejprve se podíváme jako takové Voice Over IP funguje a pak si popíšeme telefon Well 3130IF, který dodává operátor FAYN ve zvýhodněné sadě.

Pokud se rozhodnete pořídit si Voice Over IP (VoIP), zaregistrujte se u některého VoIP operátora. Na výběr máte nejméně deset poskytovatelů, někteří umožňují vyzkoušení služby zdarma (Ha-Loo Ha-Vel, Volný Telefonet, Fayn vám umožní za registraci tarifu Fayn Free získat uvítací kredit 10 Kč).

Poté, co si vyzkoušíte že vaše připojení je vhodné pro VoIP, zaregistrujete se a dostanete telefonní číslo podle vaší geografické polohy. Je jedno že volání je přes internet, pokud jste z Moravskoslezského kraje, budete mít předvolbu ze severní Moravy). Na přidělené číslo vám pak ostatní mohou volat jako by to byla pevná linka.

Dále máte na výběr, jestli budete hlavně volat vy někomu a pouze využijete dobrých cen za volání po ČR a obvzláště do zahraničí. V tom případě se levnější varianta pořízení head setu (náhlavní soupravy, prostě sluchátka s mikrofonem) za cca 100 Kč. S headsetem, pokud chcete volat, musíte mít zapnutý počítač se zvukovou kartou a pochopitelně připojený k internetu.

My jsme zvolili dražší a komfortnější variatu hardwarového IP telefonu, který připojíte přímo k internetu (my ho máme mezi WiFi Access Pointem a počítačem). V tomto případě pak počítač můžete mít vypnutý a vaše babička když z něho bude chtít volat, prakticky nepozná že to není normální telefon od Telecomu, ale že to je VoIP telefon.

Jak už jsem zmínil, náš poskytovatel připojení k internetu nám dopoučil operátora FAYN (zeptat se poskytovatele je vždy dobré, protože pokud poskytovatel připojení podporuje VoIP operátora, budou mít packety z telefonu určitě lepší cestu) a ten ve zvýhodněné sadě nabízel mimo jiné telefon Well 3130IF.

Tento telefon, kromě toho že podporuje dva SIP účty (čili jako byste měli v jednom mobilu dvě SIM karty a obě fungovaly najednou!), a navíc funguje i jako firewall a NAT. NAT a firewall tolik neužijeme, protože je má integrovaný náš Access point OvisLink WL-5460 AP, ale dva účty se hodí.

Instalace telefonu je velmi jednoduchá, v podstatě vytrhnete síťový kabel z vašeho počítače, strčíte ho do telefonu a z telefonu zavedete kabel do počítače. Potom zadáte do browseru IP adresu telefonu, vyplníte tři konfigurační formuláře a telefon začne fungovat. Trošku potíže byla, že jsem hned napoprvé neuhádl všechny hodnoty nastavení, ale i tak to trvalo maximálně 5 minut.

Samotný telefon Well 3130IF má pěkný design, velké klávesy a i celkem velký přehledný displej. Ovládání že tak ergonomické není, ale dá se na něj zvyknout. Dalším ne příliš příjemným faktem je že displej není podsvícený a telefon komunikuje v angličtině. Jinak ale dělá všechno, co má a zásadě jsme s ním spokojeni.

Shrnutí vlasností:

Plusy:

 • Pěkný vzhled
 • Dobrá cena, na internetu ho pořídíte v současné době za cca 1800 Kč s DPH.
 • NAT, Firewall
 • Dva SIP účty, podpora jak SIP, tak i H.232, QoS (upředňostnování hlasového provozu přes ostatními daty)
 • Velice slušné a použitelné hlasité handsfree

Mínusy:

 • Ne zrovna extrémně intuitivní ovládání – nikoliv však nepochopitelné
 • Nepodsvícený displej
 • Angličtina – není vhodné pro babičku

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Comments

 1. pavel synek says:

  Dobrý den
  Vážený pane Hubálku, rád bych se zeptal na několik věcí. Řeším obdobou situaci. Jsem připojen na internet přes Wifi. vzhledem k tomu, že jsem jako klient tak mám na střeše pouze anténu spojenou s wifi kartou v počítači. Předpokládám, že pakliže bych chtěl provozovat VoIP tak mi stačí dokoupit správný AP,do kterého zapojím extení anténu a jehož výstupem bude RJ-45 pro VoIP telefon (např. Well 3130IF). Mezi tím už by žádné zařízení nemělo být? je moje úvaha správná. předem vřelé díky.
  s pozdravem 724530877
  P. Synek

 2. Tom says:

  [1] Já myslím, že to chápete dobře. Já mám řetězec: Anténa – Access Point – VoIP Telefon – Počítač

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *