TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

mBank – první dojmy

Written By: Tomáš Hubálek - Nov• 29•07

Ačkoliv jsem si zažádal cca 30 minut poté, co mBanka svoje služby otevřela pro veřejnost, stále ještě čekám na kontakt od kurýra. Tento článek je tedy jen kompilací dostupných informací o mBank, převzatých hlavně z jejich diskusního fóra

Moje první dojmy v bodech:

Plusy

 • úžasná poplatková politika. Skoro všechno zdarma (alespoň zatím, mateřská mBank v Polsku už tak úplně bezpoplatková není, dá se očekávat že za pár let to bude i u nás jinak )
 • Visa Classic karta zdarma – pozor není sice embossovaná, ale dá se s ní platit na internetu
 • spořící účet se super zúročením (3%) a vlastní kartou (opět Visa Classic) zdarma – můžete ze spořícího účtu klidně vybírat nebo platit v obchodě
 • hypotéka zajímavých parametrů, bez nechutností jako vstupní poplatky nebo pokuty za předčasné splácení
 • komunikace – necenzurované fórum, komunikativní marketing

Mínusy

 • zabezpečení jen jménem, heslem a nešifrovanou smskou – i když je to špatné, dá se s tím krátkodobobě žít…
 • chybí inkaso a SIPO – to činí z mBank zatím tak maximálně zkušební účet. Nedokážu si představit, že bych musel každý měsíc myslet na to co všechno musím poplatit.
 • chybí GSM banking – někdy se mi nechce pouštět počítač, tak hnedka u schránky zaplatím složenku mobilem. Tohle mi chybí teda docela dost.
 • počáteční chaos nepůsobí úplně důvěryhodným dojmem

Celkové shrnutí

mBank je pro mě stále jen jakýmsi experimentem, který zmlsaného klienta eBanky, alespoň zpočátku, rozhodně neuspokojí. Neexistence dostatečného zabezpečení, SIPO a inkasa, GSM bankingu dělá zatím z mBanky účet pro otrlé a experimentátory. Já ho rozhodně zkusím, ale jen tak polehoučku s jistotou eBanky v zádech (kterou, pokud nedělám žádné operace, mám zadarmo) a pokud to bude je trošku skřípat, tak šupky dupky zase zpátky.

Nicméně věřím, že, pokud se podaří počáteční dětské nemoci vychytat, doimplementovat věci nutné do českého prostředí, může se mBank stát štikou v bankovním rybníce, z jejiž přítomností budou mít prospěch zákazníci všech bank.

Další články o mBank najdete zde

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

5 Comments

 1. 3rojka says:

  Jsem rád že má mBank svého beta testera a že se s námi dělí o své zkušenosti. Podle toho co píšeš se mi opravdu přeházet zatím nechce a mít dva učty to není pro mně. Díky.

 2. Tom says:

  [1] To víš, někdo to dělat musí…

  V teamu asi žádné testery nemají 🙁

 3. Vindra says:

  No me zatim prijde zajimava ta jejich hypoteka – to ze od dluzne castky lze odecist aktualni zustatek na beznem uctu je super.

  Jinak absence beznych funkci je dost problem, v Praze zahajila mBank jiz billboardovou kampan a prijde mi to dost predcasne. Takze to, ze v Polsku jsou uz poplatky vyse ve me take moc duveru nevzbuzuje.

  Takova FIO ma inkaso a SIPO, vse zdarma jako mBank a poplatky jsou stejne jiz nekolik jet. Zabezpeceni je certifikatem, coz je o moc lepsi. A hlavne maji i firemni ucet zdarma, coz mBank (zatim) nema.

 4. gerry says:

  nazor me docela zaujal, v hodne s nim souhlasim, v necem bych mozna byl zdrzenlivjejsi.
  ale jedna vec by me silne zajimala – pokud pisete "s jistotou eBanky v zádech" a mbank povazujete za "jakysi experiment", jaky nazor ste mel kdyz zacinala ebanka?? taky to byl experiment?? :)) /btw. ani s ebankou ani mbank zatim zkusenosti nemam, ptam se/

 5. Tom says:

  V době kdy začínala eBanka, nic podobného neexistovalo. Byl to jedinečný fenomén.

  Navíc věnovali velice mnoho úsilí testování, takže start eBanky byl mnohem méně bolestný než to bylo u mBanky. Tehdy se ten projekt jmenoval eCity a na něm si vychytali většinu potíží a ostré spuštění pak bylo celkem v pohodě.

  Kdokoliv, kdo má alespoň nějakou zkušenost s většími projekty, mohl většinu problémů rozjezdu mBanky předvídat a mohl jim předejít (dělám v IT a většinu potíží bych jim dokázal předpovědět, protože ty prostě provázejí všechny velké projekty)

  Já jsem se např. pana Zbijejczuka před spuštěním ptal, jestli bude nějaké betatestování s malou skupinou uživatelů a on mi odpověděl, že ne.

  Prostě hrubě neodhadli, jaké problémy mohou při rozjezdu nastat a nebo to podcenili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *