TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jaká byla první mRada?

Written By: Tomáš Hubálek - Aug• 05•08

Jak možná někteří z vás postřehli, jsem členem mRady. mRada je jakýsi výbor klientů mBank, kteří mohou mít určitý (byť omezený) vliv na dění mBance, mohou se vyjadřovat k připravovaným produktům, mohou nastavovat zrcadlo managementu a aby toto mohli vykonávat, mají i o něco lepší přístup k informacím o připravovaných produktech a dalším dění v mBank.

Jedna z činností, kterou mRadní vykonávají jsou pravidelné srazy mRady a první z nich se konal právě minulé úterý.

Sraz se konal v pražském sídle banky v Nile House v Karlíně. Radních se dostavilo sedm (Rafter, Muf Rodrigo, já, JSM, Schnecke a 4honza), management banky měl tedy převahu ;-)

Hned na úvod měl Jiří Báča krátkou prezentaci dosavadních úspěchů (čísla nezveřejním, ale myslím že jsou opravdu výborná) a pak hovořil o záměrech do budoucna. Bavili jsme se o připravovaných produktech, které jsou na řadě v nejbližších dnech a týdnech (kreditky, fondy), o tehdy čerstvě provaleném „tajném“ projektu mPeníze i o dalších záměrech v delším horizontu.

Detaily nechci prozrazovat, snad jen naznačím, že se mBank chystá posílit prodej a to hlavně díky méně obvyklým prodejních kanálů, které ostatní banky (zatím?) nepoužívají. Strategie je nastavena tak, že během krátké doby si lidi začnou zakládat mKonta prostě jenom proto, aby měli kontrakt s mBank a mohli využívat naplno všech současných i budoucních produktů. Konec konců, proč ne, když je to zadarmo (to mKonto) ;-) Dá se očekávat i efekt sněhové koule.

Poté přišla na řadu diskuse na téma, co očekáváme od mRady, padlo několik námětů, co bychom chtěli na dalších zasedáních probírat, jakým způsobem budeme mezi sebou i s bankou komunikovat atd. Já za sebe jsem požádal o návštěvu někoho z IT, protože mě to profesionálně zajímá a bude se mi do toho dobře kecat ;-))

Podařilo se mi i nadnést téma bezpečnosti (o čemž Jiří prohlásil, že to je jeho oblíbené téma ;-)). Jiří řekl, že existuje nepřímo úměrný vztah mezi bezpečím a pohodlím a že banky (zejména) v USA mají zdánlivě ještě horší zabezpečení než mBank (demonstroval to na přihlašovacím formuláři banky egg.com). Nicméně to, co klient nevidí, jsou sofistikované systémy na pozadí, které monitorují neobvyklé transakce a v případě, že se takové vyskytnou, tak je pozastaví. Podobný systém má údajně i mBank a díky tomu se za celou historii nepodařilo ukrást z účtu žádné peníze.

Pokud jde o další běžné způsoby krádeží jako je scamming, tak i zde údajně neexistuje větší riziko pro klienta, protože všechny transakce uskutečněné na kompromitovaném bankomatu jsou pak ihned vyšetřovány a poškození klienti jsou odškodněni. Doufám že je to pravda a velmi doufám, že nebudu muset nikdy prověřovat pravdivost tohoto tvrzení.

Tím pro mě v této oblasti zůstávají otazníky pouze v případě falešného terminálu v obchodě (krabička která vypadá jako terminál, ale je jen kopírkou karet, které PIN sdělím dobrovolně) a otázka ohrožení soukromí (kterému se bez jednorázového hesla nedá zabránit). Ty budeme moci probrat určitě i někdy jindy.

Řešení většiny bezpečnostních problémů stávajícími prostředky, které Jiří navrhoval, je nechat si posílat SMS při každém přihlášení a při každé větší transakci provedené platební kartou. To je myslím dostatečně bezpečné, ale bohužel i relativně drahé.

Volná diskuse dále pokračovala a protáhla se až do ečerních hodin a pak neformálně pokračovala i v restauraci U mrtvého ptáka kousek od sídla mBank.

Celkově musím říct, že mBank má velice solidně našlápnuto stát se významným hráčem, který zamíchá českým bankovním trhem. Je nepochybné, že v nejbližších měsících budou muset některé banky přehodnotit svoji (nejen poplatkovou) strategii, protože na našem už tak saturovaném bankovním trhu bude docházek k pohybům klientů. mBank, z mého pohlednu, má vynikající a neotřelý marketing a pokud vylepší známé bolesti na operační úrovni (ne vždy úplně odborně proškolený personál, nedostatky IB, …) čeká ji výborná budoucnost.

Další (i zde nelinkované fotky na Picasa Web Album)

První zasedání mRady

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Comments

 1. paolusss says:

  Díky za článek, jen … něco mi tu stále chybí, respektive tomu asi zcela nerozumím. Jaký vliv má tedy mRada? To, že můžou říct na produkty svůj názor? To přece může každý na fóru také. Větší váhu radní dle mého nemají, když ani management banky není schopen si vydupat v Polsku věci viz dále. To, že se dozví nějaké info dopředu? Ok, a k čemu je to mRadním dobré? Změní poplatky za kreditní karty? Zrychlí zavedení plateb do zahraničí? Dokázala mRada už něco OPRAVDU ovlivnit, nebo změnit? Pokud vím, tak Newsletter je už výsměch, více než 7 měsíců neumět implementovat něco takového, to jsem jinde asi neviděl. Co třeba periodicita TP? Prostě věci, na které upozornili uživatelé fóra, všichni se shodli na tom, že "se to bude řešit", a v poklidu to utichlo. Skluzy v zavádění nových produktů mBank – chtěl bych pracovat externě pro ní, protože pokud se vyskytne nějaký problém, tak prostě počkám, termín sem, termín tam, až to bude tak to bude, hlavně žádný stres. Jinak v vašemu blogu, konkrétně článkům o mBank… Přijdou mi nevyrovnané. Zezačátku jsem se s vámi často shodoval, tento článek je však … jak to říct slušně, no prostě PR. Myslím že p. Vyšohlíd(?) by to nenapsal lépe, z čehož tedy radost nemám. Aby si jen kvůli funkci mRadního člověk vaší inteligence nasadil růžové brýle, to je trošku škoda 🙁 Pěkný den.

 2. Vindra says:

  No nevim, osobně jsem k projektům jako mPenize dost skeptický. Protože to samé zkoušela skoro před 10ti lety eBanka v rámci projektu eCity, taky se spojila se seznamem a bylo z toho konto na placeni na netu bez měsíčního poplatku – a moc se to neujalo.

  Platební systém, který je omezen na jednu banku je podle mě špatný. Já teď nejvíce na placení používám systém 3D secure, který jde použít s jakoukoliv kartou a naprosto mi vyhovuje. Také implementace 3D secure do vlastní aplikace není složité a banka si strhává jednotky procent (kolem 3, záleží na dohodě), což je podle mě vpohodě. Jako zákazník zde mám vyhodu možnosti použití kreditní karty, tj. zaplatit za zboží ve skutečnosti až za měsíc a to bez úroku.

 3. Tom says:

  [2] Předně mPeníze nejsou žádný ořezaný eCity/Seznam účet, ale normální mKonto se vším všudy (platební kartou, inkasem, SIPO, …)

  Dál si myslím že eBanka byla před deseti v úplně jiné situaci. Počet klientů mBank je už teď vyšší než měla eBanka za prvních několik let. Stejně tak cílová skupina mBank je mnohem větší než kam tehdy mířila eBank a hlavně mPeníze budou spojeny s půjčkami. To je něco, co eBanka do teď neudělala.

  Pokud jde o karetní brány, máš určitě pravdu, že se jedná o systémovější řešení, ale já osobně jsem na netu zatím platil kartou tak asi třikrát, zatímco přes převod, eBanku nebo dobírkou řádově více. Podle mě je momentálně akceptace karet obchodníky na českém netu stále ještě hodně nízká.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *