TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jak fungují emailové a sms upozornění u mBank?

Written By: Tomáš Hubálek - Apr• 17•08

Po týdnu testování mám už dostatek materiálu a dovolím si přinést pár „horkých“ informací o tom, jak funguje emailová a sms notifikace u mBank. Po domluvě s pracovníky banky ale nezmíním cenové informace, i když testerům jsou neoficálně známy. Při svém hodnocení budu používat vágní formulace, jako „solidní cena“, „docela drahé“ apod.

Taky je možné, že některé věci, které označím jako drobné nedodělky budou během testování odstraněny. Nechme se překvapit…

Co všechno si můžete nastavit?

Jak už bylo řečeno v úvodu nastavit si můžete upozornění přes smsku a upozornění emailem. Upozornění smskou chodí okamžitě, upozornění emailem chodí jednou denně v souhrném emailu. Jinak v tom podstatnější rozdíl není, nastavení emailu i smsek se téměř neliší.

Nastavení je poměrně komplexní, jedná se o sedmnáct událostí, o kterých můžete být informováni. Od celkem obvyklých a banálních informací, jako jsou příchozí platby až po docela zajímavé špeky, jako informace o neautorizované transakci kartou, přes věci jejichž užitek mi nějak unikl (informace o provedeném zaúčtování dosud nezaúčtované položky).

Upozornění nechodí o transakcích, které autorizujete autorizační SMSkou a to bohužel ani do emailového souhrnu (kde bych o velice uvítal).

Vzhledem k množství možností si při aktivaci služby musíte zvolit šablonu, podle které se vám přednastaví služby.

Jedná se šablony:

 • standard zdarma – jen notifikace, které jsou vždy zadarmo
 • karty – operace s kartami
 • transakce nad 150 Kč
 • transakce nad 1500 Kč
 • all inclusive – opravdu velice podrobné informace o všem, co se šustne na vašem účtu v hodnotách nad 50 Kč.
 • balíček bezpečí – hlavně informace o přihlašování apod.

Po zvolení šablony pak můžete ještě provést doladění přímo sobě na míru. U SMS zpráv je možné nastavit časové omezení, např. že vám smsky nemají chodit v noci. Toto je bohužel docela diskutabilní, neboť smska která vznikla v tuto dobu není poslána nikdy.

Ceny

Ne, ceny bohužel neprozradím, doufám že ale neřeknu moc, když řeknu, že mi přijdou celkem rozumné (ve srovnání např. s eBankou) a dokonce, pokud se chystáte dostávat větší množství smsek, má pro vás mBank určitý druh zvýhodnění. Osobně budu s ohledem na cenu asi využívat víc notifikací, než jsem používal u eBanky. Emaily jsou zasílány zdarma (tato informace je z diskusního fóra, tedy žádné tajemství).

Co mě zaujalo

 • informace o úspěšném a neúspěšném přihlášení – nedá se sice říct, že to je bezpečnostní prvek, ale někomu může přinést lepší pocit, že ví o tom, kdy se někdo přihlašoval na jeho účet. V SMSce je jen pro největší paranoiky, v emailu si to určitě zapnu
 • informace o neutorizované transakci kartou – dříve se mi občas stávalo, že jsem platil kartou nebo vybíral peníze a neměl jsem na účte dostatečnou hotovost. Musel jsem buď hádat, nebo vytáhnout peněženku. S touto notifikací už se mi to nestane, protože kdykoliv překročím zůstatek na účtu dostanu takovouto smsku:

 • emailový souhrn – původně jsem si říkal, že souhrný email je docela na nic, dneska už si to nemyslím a kupodivu se mi i docela líbí. Některé informace (jako např. výše zmíněné informace o přihlášení) jsou pro denní souhrn jako stvořené.
 • ceny za smsky, které nám byly sděleny, nejsou nijak horentní, pokud to tak zůstane i v ostré verzi, myslím že se to dá a budu používat více notifikací než u eBanky.

Co by stálo za vylepšení

 • nastavení je vzhledem k svojí komplexnosti poměrně složité (obvzášť, pokud máte č eMAXy, jako já). Částečně do sice kompenzují šablony, ale, možná bych uvítal více systém nastavování typu: Když operace je … a účet je … pak pošlu … na adresu/číslo …, podobně jako jsou například pravidla v emailových klientech.
 • jednoznačně mi v notifikačních službách chybí možnost sestavit si vlastní text emailu na základě určitých zástupných zkratek, tak jak to má eBanka a nechat si ho poslat na libovolný email (např. na @vodafonemail­.cz). Chápu ale, že toto řešení bance nepřináší žádný profit (u sms si myslím, že je možné, že určitý byť malý profit existuje nebo bude existovat v budoucnu). Tady je ukázka, jak to mám u eBanky.
 • smsku si může tajně přečíst kdokoliv, bez nutnosti zadat PIN. Myslím, že se tu jedná o relativně citlivé informace, ale dokud mBank nezavede SIM toolkit, asi to nemá řešení.

Více screenshotů najdete zde:

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Comments

 1. Paolusss says:

  Díky za info, zajímavé počtení.

 2. Tom says:

  [1] Rádo se stalo 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *