TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Vodafone Park – správná cesta? Updated!

Written By: Tomáš Hubálek - Jan• 11•10

image Před nedávnem jsem dostal pozvánku k testování Vodafone Parku (dále jen VP nebo VDP). Park používám už několik týdnů a v tomto článku bych chtěl shrnout svoje dosavadní dojmy…

Co je Vodafone Park?

Marketingová vize je přibližně taková: Vodafone Park je zamýšlen jako sociální sít, kde se budete potkávat se svými přáteli a při tom vesele utrácet za služby mobilního operátora. A komunita vývojářů vám k tomu bude dodávat aplikace, díky kterým si může vydělat nějaký ten desátek.

Myšlenka se mi zalíbila a protože inovací na mobilním trhu je v poslední době pramálo, tak jsem si zažádal o pozvánku.

Vývojář, ne marketér…

Dojem, který jsem z Vodafone parku získal je, že projektu vládnou spíše vývojáři, než silná marketingová vize.

Ve Vodafone Parku existují momentálně příliš tvrdá bezpečnostní omezení, takže API pro práci s historií volání a SMS jsou jen obtížně použitelná. Jako programátor velice dobře chápu bezpečnostní rizika, jako uživatele mě to ale strašně otravuje.

image

Zkuste to raději naruby…

Dalším, podle mě je zásadním, problémem Vodafone Parku je pokus dělat další sociální síť v době, kdy jiní už mají stovky miliónů uživatelů a jsou o míle napřed.

Představa, že někdo zahodí Facebook a bude se pravidelně hlásit na Vodafone Park, aby se dozvěděl, co dělají jeho kamarádi, je podle mého názoru spíše přání  Vodafone.

Stejně tak bude těžko někdo investovat čas a peníze do vývoje software pro tak malý trh, jako je ten český (Vodafone má momentálně 3 000 000 zákazníků, pokud by se byť jen každý čtvrtý zaregistroval  a VDP používal, je to stále méně, než kolik je českých uživatelů na Facebooku).

image

Možná mám i špatnou představivost, ale stejně tak si nedokážu představit moc smysluplných aplikací zasazených do stávajícího portálu (asi nejužitečnější SMS brána už tam je). V současnosti jsou aplikace ve VDP buď převzaté Google Gadgety nebo jsou obtížně požitelné kvůli přehnanému zabezpečení (historie volání a sms, Vodafone samoobsluha)).

Osobně si spíše dokážu představit obrovský potenciál aplikací napsaných pro Facebook a další sociální sítě. Využívajících existujících sociálních vazeb, dobře vyplněných profilů a hlavně dobré značky a zavedené společnosti uživatelů.

Dokážu si taky představit pár pěkných gagdetů i pro iGoogle (různé grafy ukazující strukturu volání, navrhující lepší tarif apod.), dokážu si představit SMS bránu jako Google Gadget (a klidně i za SMS mimo síť Vodafone zaplatím podle svého tarifu).

Dokážu si i představit MMS služby provozované z vlastního serveru (proč nedostat každého prvního jako MMS, jak se vyvíjí PRIBOR 3M) s tím, že se s Vodafonem šábneme o zisk.

Kdybych Vodafone park navrhoval já, asi bych popřemýšlel, jak Vodafone API zpřístupnit ven, než mrhat časem a zdroji na přeprogramovávání Facebooku a iGoogle.

Další problémy…

Dalším problémem, který tu vidím je že VDP se částečně překrývá s jiným produktem Vodafone – Vodafone 360. Je otázkou, jestli český Vodafone Park pak bude konkurencí, nebo ustoupí globálnímu bratříčkovi.

Shrnutí

Problémy, které s VDP vidím:

  • příliš malé množství účastníků, než aby se vývoj aplikace zaplatil
  • nejasné zacílení (je to náhrada Facebooku nebo SMS brána?)
  • konkurence z vlastní stáje – Vodafone 360

Update:

Několik hodin poté, co jsem publikoval tento post jsem dostal email z Vodafone, který některé moje připomínky opravuje:

  • Konkurence z vlastní stáje – ne – VDP má v Česku velmi vysokou prioritu a investice do něho budou letos pokračovat
  • Bezpečnostní omezení – budou zrušena  s dalším releasem – upřímně řečeno jsem zvědav jak 😉
  • Velikost trhu – V tom vyjádření bylo značně (podle mě poněkud přehnaně) vysoké číslo jako cíl v půli letošního roku. Osobně tomu moc nevěřím, nicméně skutečné počty registrovaných uživatelů se ale prý začnou brzy publikovat.
  • Kopie Facebooku – prý ne, chtějí jít trochu jinou cestou, pokud jsem to správně pochopil, bude se to více orientovat na reklamu.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *