TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

mBanka po dvou měsících

Written By: Tomáš Hubálek - Jan• 24•08

Tento týden slavíme druhý měsíc, kdy mBank spustila své služby na českém trhu. Už v tomto ústavu mám účet, který testuju a používám i platební kartu. Jaké jsou moje dojmy po dvou měsících?

Služby

Nabídka služeb mBank jsou v současnosti sice omezená, ale přesto jsou už některé věci, které se mi líbí. Je to hlavně spořící účet eMAX, kterých můžete mít více a tak přehledně spořit na různé účely. Dál se celkem solidní rychlost převodu peněz, která se v řádu desítek sekund.

Další věci už jsou horší, ale pokud jste hodně nenároční, dá se s tím žít. Jedná se hlavně do obrovské množství malých drobných nedotažeností a nedomyšleností. Jsou to třeba kategorie ve fóru, kde si je nemůžete vyfiltrovat. Když jste na třetí stránce a kliknete na kategorii, tak vám prostě někam zmizí. Barvy kategorií byly zpočátku zvoleny tak, že některé nebyly pořádně vidět.

Když zažádáte o eMAX, přijde vám matoucí email že jste žádali o mKONTO a eMAX. Některá nastavení jde udělat jen přes placenou mLinku.

Účty se řadí abecedně, takže běžný účet (ten nejpoužívanější) je až poslední.

Převod písmen s diakritikou v internetovém bankovnictví v žáDNéM PříPADě nefunguje.

A tak dále a tak dále.

Diskusní fórum

Diskusní fórum je něco, čím se mBank odlišuje od ostatních bank. Je poměrně syrovém stavu, upřímně nechápu, proč si diskusní fórum píší v mBance sami, když existuje slušná řádka kvalitních komerčních i nekomerčních alternativ.

Nicméně i tak poskytuje celkem zajímavé čtení. Ani ne tak o mBance, jako o jejich uživatelích.

Existují tu fanatici, kteří ostatní okřikují výroky typu „Co bys chtěl, když je to zadarmo…“, je tu mnoho diskutérů typu I’m not expert but I have always opinion. Smysluplných informací poskrovnu a poměrně blbě se hledají. Zatímco celý web mBank je prohledávaný pomocí Google, tak fórum má primitivní search engine, který má potíže s diakritikou.

mBank fanatici jsou vůbec zajímavá sorta uživatelů. Jsou ochotni ostatním nadávat, že jsou blbí a že nemají kritizovat, když je něco zadarmo, jsou ochotni si za své udělat mBank tričko a vrcholem je výzva k mSrazu :-).

Co je na mFóru pozitivní, to je že je prakticky bez cenzury.

Blog

Blog se zatím rozjíždí (frekvence menší než jeden příspěvek za týden), doporučil bych panu Zbiejczukovi, aby se inspiroval u špičkových korporátních blogů (např. Google).

Zadarmo?

mBank není banka, která vám dá všechno zadarmo, jak by se mohlo zdát. Aktivace internetových plateb na mojí kartě bylo nutné provést na mLince (čili placeném čísle), stejně tak jako všechny operace, které nejde provést přes internetové bankovnictví. Také karta k eMAXU prý se platí 100 Kč jednou ročně, ačkoliv to z ceníku není na první pohled zřejmé.

Ve jménu objektivnosti je ale třeba říct, že u novějších karet není nutné již internetové platby aktivovat.

Bezpečnost

To že je mBank takový Lidl mezi bankami dotvrzuje i zabezpečení vašeho účtu. Nic moc, ale co byste chtěli za ty prachy. Tomu, jak byste o svoje peníze celkem snadno mohli přijít se budu věnovat v jednom z dalších článků.

Konkurence

Pravděpodobně největší přínos pro náš trh je samotný vstup a poplatková politika. Zejména eBanka začala konkurenci další internetové banky vnímat. Snížila poplatky za odchozí platby. Je však otázkou, jestli to bude stačit. Já sám eBanku mám už jen v záloze, s tím, že příchozí výplatu přepošlu na mBank a všechny další operace se dějou z mBank. Není to třeba tak pohodlné a bezpečné, ale v Lidlu taky nečekáte, že vám prodavačka pomůže s výběrem zboží…

mHypotéka

mHypotéka je věc, který by mě hodně zajímala, bohužel jak mFórum, tak internetové stránky poskytují celkem málo informací.

Další plány

mBank na svých stránkách slibuje větší změny na první pololetí tohoto roku. Budou to zejména

 • půjčky
 • kontokorent
 • inkaso a SIPO
 • jakási forma SMS bankovnictví

Nejbližsí upgrade internetového bankovnictví se chystá na tento víkend, tak se nechme překvapit.

A co víc?

Celkově je vidět, že mBank raději dělá hodně věcí a málokterou pořádně. Core funkcionalita funguje, ale existují desítky drobných detailů a nedodělků, které kazí celkový dojem.

Dá se říct že mBank funguje (pokud používám jen platební kartu a převody) a pokud vám nevadí jezdit třeba v Dacii, bude vám dobře sloužit. Nečekejte žádné pohodlí ani bezpečnost, ale pokud budete jezdit opatrně, na místo určení se taky dostanete.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Comments

 1. Rafter says:

  Ahoj Tomasi, dneska s tebou vyjimecne souhlasim. Ono tedy nase nazory byly vzdycky hodne podobne, rozdil byl vetsinou jen v radikalnosti vyjadreni. Ale zpet k tematu. Podle mych neoficielnich informaci se mame pokud jde o mBank vs eRB na co tesit. Sice ne hned, protoze v eBance ted maji dost starosti s fuzi, ale koncem roku by to mohlo byt zajimave. Prosakuji informace o tom, ze se pripravuji nove sluzby spojenych bank a ze snizeni cen neni zdaleka jen kvuli konkurenci mBank, ale eRB se rovnez chysta zautocit na velkou nenazranou trojku.

 2. Tom says:

  [1] 🙂 Díky, jeden vyjímečný souhlas je pro mě velkým potěšením a vážím si ho… 🙂

  Jsem velice rád že mBank na náš trh přišla a to HLAVNĚ kvůli konkurenčnímu boji. Banky přestanou být arogantní otrokáři a třeba časem nastaví rozumné podmínky…

  Těším se na všechny změny na našem bankovním trhu, protože většina z nich bude určitě k lepšímu

 3. tw says:

  myslím, že ten poplatek 100 Kč je jen za dodatkovou kartu tj. druhou kartu k účtu viz sazebník mbanky:

  roční poplatek za dodatkovou kartu mKONTO: 0 Kč
  eMAX: 100 Kč

 4. Tom says:

  [3] Založil jsem na to na mFóru zvláštní vlákno, tak se tam, snad, dočkáme odpovědi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *