TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

PMR Vysílačka Microcom PM 4800 jako dětská chůvička

Written By: Tomáš Hubálek - May• 23•05

Řetězec obchodů Albert měl minulý týden v akci pár vysílaček Microcom PM 4800 za skvělých 699 Kč. Za vysílačku, která má 8 kanálů, 38 subkanálů, aktivaci hlasem (VOX) a napájení na AA baterie, to je víc než dobrá cena.

Vysílačky jsou inzerované s tím, že mají funkci dětské chůvičky, což není tak úplně pravda…

Funkce VOX přímo přes mikrofon vysílačky totiž není dostatečně citlivá na to, abyste ji položili kousek od dítěte a jeho pláč vysílačku aktivoval.

Zkusil jsem návod uvedený na www.cbradio.cz pro vysílačku Sencor SMR 200, ten se mi ale nepodařilo na vysílačkách Microcom zprovoznit.

Nakonec nejjednodušší cestou se ukázalo použití hansfree k mobilu Panasonic GD 52, které má také 2,5mm jack. Když microfon přicvaknete z venku ke kočárku, vysílačku hodíte někde poblíž, tak to funguje spolehlivě.

Update 1.6.2005: Vysílačky nyní nabízí za stejnou cenu také Fotolab v rámci akce Výhodný nákup.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

40 Comments

 1. Michal says:

  Jaké máte zkušenosti teď s provozem. Chtěl bych je taky koupit a zajímají mě hlavně zkušenosti s dosahem, výdrží baterií a negativa. Díky.

 2. Tom says:

  [1] Pokud jde o chůvičku, tak mám zkušenosti poměrně dobré (i když vyzkoušeno jenom v málo připadech).

  Pokud jde o vysílačku, tak když ji srovnám např. s UCom 3600 Twintalker, tak Microcom ve všech ohledech kromě velikosti vede. Výdrž je (hlavně díky tužkovkám) výrazně větší, subjektivné i přenos hlasu méně šumí.

  Pokud jde o dosah, žádná přesná měření jsem nedělal, ale řekl bych že se to chová podobně jako jiné PMR vysílačky, tj. když není moc překážek, tak to jde, když voláte z jedné budovy do druhé, je to horší. S mobilem se to samzřejmě nedá srovnat.

  Celkově bych řekl, že to je slušná vysílačka za dobré peníze.

 3. Saponin says:

  Vysílačka PM 4800 je dobrá věc, na ty 2km komunikuje téměř bez problémů.Kvalita přenosu se samozřejmě nedá srovnávat s mobilem.Ale cenou rozhodně silně konkuruje![1]

 4. Michal says:

  [2] [3] Díky za informace. Už jsem PM 4800 koupil a budu testovat, co a jak. Zatím jsem překvapený jenom příjemně.

 5. Kendy says:

  Klady byly již vyřčeny. Další zápor vidím v tom, že vestavěná nevypínatelná funkce redukce šumu, někdy při slabém signálu sice vyžene hlas osoby na maximum a bez šumu, ale na s tak velkým zkreslením, že není rozumnět. Naproti tomu již zmiňovaný twintalker 3600 za stejných podmínek vysoce šuměl a hlas se v něm skoro ztrácel, ale bylo rozumnět každé slovo.

 6. Venda Kuromrtvy says:

  Uživatelé staniček Microcom PM 4800 a TwinTalker 3600 – dejte vědět sem, pokud objevíte nebo najdete způsob jejich rozšíření. Jak jistě víte nebo se dovíte, na Internetu (na rozdíl od jiných typů) o jejich modifikaci nic není.
  Díky TakyUživatel

 7. Kuďas says:

  Za 60€ 2x rozšířím Microcom PM 4800 na 420-470 Mhz a zvýším výkon na 2 W + aktivuji scrambling.

 8. ZB says:

  Microcom PM 4800 má nevypínatelně podsvícený display, coz asi zbytečně zvyšuje spotřebu energie. Aktivace hlasem (VOX) reagovala pri zkouseni na kazde nadechnuti behem hovoru a vysilani se vypnulo. Nabeh zpet do vysilani chvili trval, takze prijemce asi uslysi z informace jen casti. Navic ani na nejcitlivejsim stupni 3 vysilacka nereagovala na na stredne silny hlas (vzdalenost od pusy cca 10 cm).

 9. ZB says:

  Tak jsem včera zkusil dosah Microcom PM 4800 a její srovnání s TwinTalker 3600 a výsledek je takový, že na vzdálenost cca 3,5 km na dohled a skrz dvě cihlové zdi jsem komunikoval celkem bez problémů.

 10. Tom says:

  [8] Pokud jde o ten VOX, mam velice podobné zkušenosti. Neaktivuje se hned a také citlivost není optimální. Je to podle mě dělané na handsfree ne na mikrofon ve vysílačce.

  Nicméně jako dětská chůvička to s tou handsfree funfuje dobře, protože alespoň naše miminko, pokud pláče, tak pláče déle než dvě sekundy 😉

 11. juk says:

  PM 4800 jako vysílačka dobrý, ale na dětskou chůvičku nepoužitelné. My už máme batole, co začne spíš po probuzení žvatlat než naplno řvát a to nezachytí ani s externím mikrofonem. I při VOX 3 je nutno sakra hodně a nejlépe zblízka zvýšit hlas aby se pak klidně přenášel i šepot. Za těch 699,- ve Fotolabu je to dobrá vysílačka, ale manželka touží i po chůvičce aby nám dítě po probuzení nespadlo z postele. Třeba by to chtělo najít ten odpor před mikrofonem, aby se zvýšila jeho citlivost 😉

 12. juk says:

  [11]
  Kvuli te chuvicce nabizim 2dny stary set za 600,-. Predani: nektera stanice prazskeho metra.

 13. juk says:

  [12] Děkuji za zájem, prodáno. Jako vysílačka plně vyhovuje, ale správný VOX kromě vyšší citlivosti na hlas by měl mít i časovou prodlevu po kterou se nevypne přenos a u chůvičky případně ještě delší prodlevu jako to mají lepší vysílačky.

 14. Vladimír says:

  Chci se zeptat zda vysilacka funguje i v aute, jako spojeni mezi dvemi auty jedoucimi za sebou

 15. Jurawood says:

  No mám pocit že používat PMR vysílačky jako dětskou chůvičku porušuje pravidla tohodle veřejnýho pásma 446,
  mám trochu venkovní anténu a poslouchat večer brek cizích mimin mě leze krkem 🙂

 16. Tom says:

  [15] Pochybuju že některý rodič nechá dítě vřískat déle než pár desítek sekund. To mi nepřijde jako takový problém. Možná zkus odposlouchávat nějaký jiný kanál… 😀

  Tom

 17. Zbynek says:

  [15] Tak to mas opravdu jen pocit. GL–3/R/2000 rika ze toto pasmo je predurceno k hlasove komunikaci na kratkou vzdalenost, coz detska chuvicka v pripade ze je homologovana splnuje. Zato tvoje extreni venkovni antena je zasadnim prohreskem a to jeste hadam ze vyzareny vykon bude vetsi nez 0,5W (viz č. GL – 3/R/2000 bod 2. "Anténa musí být integrální součástí zařízení a efektivní vyzářený výkon nesmí být vyšší než 500 mW"). Takze brouku, jeste sem napis svoji adresu a hosi z CTU te v kratke dobe navstivi. Pokuta muze byt tusim az 100 000Kc. Receno tvymi slovy, lidi jako ty mi lezou krkem. ;-))

 18. Pavel K. says:

  Potřeboval bych poradit.Stojí za to jít do téhle vysílačky nebo si raději něco připlatit.Ještě nemám s vysílačkami žádnou zkušenost a když už si chci nějaké koupit,abych si pak nevyčítal,že jsem měl raději něco přidat.Nemá tahle vysílačka problémy při spojení s vysílačkami jiných značek?
  Díky za radu.

 19. světlana says:

  Nevíte prosím někdo. jaký je rozdíl mezi Twintalker 4800 a Twintalker 4700? Pro který se mám rozhodnout? Budu to používat nejvíce asi pro komunikaci s 9 letou dcerou, která bude ve škole (budovu vidím z okna a je tak do 1 km) – organizace odchodů na kroužky apod. Dík

 20. Tom says:

  [18] Kompatibilita urcite je. Pokud by nebyla, je to urcite stejny duvod k reklamaci jako, kdyby vam GSM mobil nefungoval v GSM siti.

 21. honza says:

  [19] Twintalker 4800 podle výrogce neexistuje je to Microcom PM 4800 .Twintalker je od fi.UCOM.

 22. nereknu says:

  Presne, takovej chytrak s externi antenou bude vysirat (pardon)

 23. m.edvidek says:

  na jaké je to baterky?

 24. Andy says:

  Možná by stálo za zmínku že zákony ČTU nejsou jedniným zákonem, který v éteru platí… Když toužíte po dětské chůvičce tak si kupte chůvičku a neotravujte řevem vašeho dítěte široké okolí, všichni známe jak zní dětský pláč:( Díky…

 25. Tom says:

  [25] Milý Andy, nejprve bych Ti rád připomenul že jsi byl také malé dítě a že jsi (pokud nemáš vrozené problémy s hlasivkami) svým pláčem obtěžoval (i když já to za obtěžování nepovažuju) široké okolí 😉

  Dále bych Ti rád připomenul že běžné PMR vysílačky mají 8 kanálů a 38 subkanálů, takže pokud šmírácky nescanuješ celé pásmo, tak se pro Tebe určitě najde alespoň jedna kombinace, kde dětský pláč neuslyšíš…

  No a v poslední řadě bych rád vysvětlil jak dětská chůvička funguje: Dítě dáš spát a pomocí VOX funkce monitoruješ, jestli nezačne plakat. Jakmile začne, hned přijdeš, vysílačku vypneš a dítě utišíš. Ještě jsem neslyšel o sadistickém rodiči, který by nechal dítě do vysílačky vyřvávat déle než několik málo minut. Takže si myslím, že v éteru možná budou více vadit nečí blbé kecy než pláč dítěte.

  Tož tak..
  Tom

 26. Andy says:

  Byl jsem prý klidné dítě, ale uznávám, že jsem taky párkrát svému okolí prochu pročísl nervy svým jemným hláskem:-)
  Jen prostě nedokážu pochopit, proč někdo používá PMRka na něco k čemu vlasně nejsou určeny. Je to jako šroubovat křížový vrut normálním šroubovákem – jde to, ale proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě? Bylo tu pár stížností ohledně citlivosti VOXu – to je přesně ono, proč PMRka není vhodná pro hlídání. Ta má volitelný rozsah VOXu pro běžné použití (například i pro spojení na motorce), takže brek dítěte jej často nesepne, na rozdíl od chůvy (ty mají také menší výkon takže i když pracují na stejném principu, tak neruší tolik lidí). Na druhou stranu, to není problém radioamatérů, je to jen rada do života:-)
  Možná všichni nadávají na "šmírácké" scanování kanálů, ale pochopte, že pro radioamatéry je to jedna z cest získávání nových kontaktů (kromě netu)…
  To by jste se divili, kolikrát jsem už v éteru slyšel plačící dítě, a pak najednou jen zvuk, jak k němu někdo přišel a nadával že ten krám nefunguje – všichni nejsme zrovna technici, chápu, ale proč má celej kanál odnášet to, že neumím zprovoznit dvě vysílačky?
  Uvědomte si také, že radioamatérské soutěže, štafety a především dálkové spoje probíhají často na kanálech bez CTCS a bez DCS, které v jistých případech "překážejí".
  Já uznávám, že by mě asi taky pěkně krkalo, kdyby mi někdo kecal do toho jak mám používat svůj prostředek pro komunikaci zdarma… Ale jestli má být tohle pásmo použitelné, tak jsou potřeba nějáká nepsaná pravidla chování dodržovat (fakt nemám na mysli GL od ČTU)…

 27. Tom says:

  [27] Andy, díky moc za vysvětlení, částečně se omlouvám za ostřejší tón svého přechozího příspěvku.

  Ačkoliv do radioamatérství nedělám, stále si myslím že moje užití PMR vysílačky pásmo rozhodně nepřetěžuje (už jenom proto, protože když si u nás dám SCAN všech kanálů, v 95% případů nic nenajdu, čímž pádem asi těžko mohu někoho rušit).

  Jestli jsem dobře pochopil pravidla pro PMR, jak PMR vysílačky mají mít jen limitovaný výkon a dosah. Díky použitému kmitočtu platí že když někdo vysílá přes kopec, tak já ho obvykle neslyším (a neruším).

  Tím pádem je PMR jenom lokální záležitostí a proto nechápu, proč se někdo pokouší je používat pro dálkové spoje. Nejsou na to jiné frekvence? Není používání PMR pro něco, pro co nebylo zamýšleno, také používáním normálního šroubováku na křížový vrut?

  Pokud jde o VOX, nemám s tím problémy, protože používám mikrofon z handsfree a tam to funguje bez problémů…

  Proti scanování kanálů také nic nemám, beru PMR jako pohlednici, kterou si může kdokoliv přečíst, ale nevidím rozdíl mezi plky někoho a pláčem dítěte. Pláč obvykle trvá kratší dobu 😉

  Tom

 28. Andy says:

  Nic se neděje, dokud nepadne nadávka tak jsem přístupný i k ostřejší debatě:-)

  Samozřejmě neříkám že tvé užívání PMRka je velkou zátěží pro pásmoé a že bys ji měl hned zahodit:-) Jen mě při čtení této debaty (narazil jsem na ní úplnou náhodou:-)) zarazilo , že tu někdo propaguje pmrko jako dětskou chůvu – po druhém přečtení mi bylo jasmé že to tak zas není tak zlé…:-)

  S tí mkopcem to není až tak pravda – bydlím v Liberci, který je položen v širokém údolí, takže ze tříčtvrtin města se dovoláš na jakýkoliv kopec v okolí. Tam však může sedět nějáký radioamatér, který má navázané spojení "s jiným vzdáleným kopcem", který nikdo z "města" neslyší a normálnímu nepoučenému člověku se může zdát, že plácá blbosti, nebo že je malinko tydýt a povídá si sám se sebou. To úplně startuje něčí zlomyslnost (nebo co to je) a snaží se spojit s tím osamoceným "samomluvem" včetně lecjakých nadávek (v lepsím případě mu pustí do vysílacky hudbu, ale výsledek je stejný – ztráta dlouhého spojení).

  Vlny PRM pásma mají vlnovou délku okolo 70cm. Zpravidla platí, čím menší délka, tím doletí dál. Problémem je, že vlna obchází překázku jen srovnatelnou s její vlnovou délkou, takže cokoliv se postaví do cesty (a má větší rozměr v požadovaném směru než řekněme metr) nepropouští vlny. Zase tyto vlny mají skvělou vlastnost odrážrážení, takže i ze sídliště se lze dovolat ven nějakou tou skulinkou mezi paneláky:-) Shrnuto, PMR není vlastně určena na pouze lokální hovor, závisí jen na lokalitě (v tom se shodujem:-)) kde se používá. Omezení jsou tu od toho, aby chránily těch pouhých osm kanálů, které jsou k dispozici. A to, že radioamatéři navazují spojení na "dálku" je jen pouhou soutěží DX, která je běžná v celé Evropě. Španělé (myslím) drží rekord spojení na 326km bez úprav stanice (s úpravou je to 560km přes Severní moře z GB do NED:-))

  S úpravama stanice je problém, protože ne vždycky se do toho pouští člověk, který má zrovna nejčisčí úmysly. Osobně používám radiostanici bez úprav (stačí to a často použím stanici ještě na airsoft, kde ty úpravy jsou úplně zbytečné). Avšak myslím, že připevnění koaxiální antény není nic zlého… Výkon nepřekročí těch 0.5W a jen se zlepší citlivost stanice. Nicméně je to zakázané.

  Řešení voxu z handsfree od mobilu? Nezkousel jsem, protoze mám Cobru, která má 2 zdířky, takže většina do ní nepasuje (originální mám, i s tlačítkem PTT:-) – dobrá věc), ale zase můžu do ní nacpat normální pecky pouze na poslech:-)

  Je pravda že pláč trvá kratší dobu, al zase na druhou stranu, pláči v éteru jde snáze předcházet než plkám:-)

  Ještě bych chtěl doplnit, že funkce CTCSS a DCS nejsou tak upnými "oddělovači na kanálu". Při hustším provozu (nebo nepřetržitém – například bezohlední rodiče dítěte:-):-):-)) Můžou ztratit svoji funkčnost, protože bude docházet ke vzájemnému rušení dvou vysílacích stanic (obzvláště pokud ta "rušící" bude mezi těma dvěma).

 29. Tom says:

  [29] Díky Andy, myslím že Tvoje vysvětlení možná přispěje k zmírnění napětí mezi oběma tábory 😉

  Jinak pokud jde o handsfree, mám na mysli lehkou handsfree (bondovku), kterou uchytím na kočárek a ta aktivuje (vzhledem k velké pronikavosti hlásku naší holčičky) VOX u Microcomu spolehlivě. Dát do blízkosti jenom samotnou vysílačku není tak spolehlivé.

 30. HAWTIN says:

  DA SE K TETO VYSILCCE KOPIT ADAPTER?JAKOZE BYCH JI MEL FURT ZAPLOU A STRCENOU DO 220..DEKUJI ZA ODPOVEDI..:)

 31. Tom says:

  [31] Nikde jsem na ten adapter nevidel zdirku. Ale mozna si muzes neco vyrobit a pripojit to ke kontaktum…

 32. hawtin says:

  a to nema jack nebo mini-jack pres ktery by to slo?

 33. Andy says:

  4Tom: Rado se stalo:-)

  4hawtin: Nektere vysilacky to maji – třeba Cobra (a verim ze to ma i spousta jinych), ta ma na zadni casti kontakty, pres ktere lze nabijet baterii i pri ulozeni uvnitr vysilacky (takze i pri provozu)… Microco neznam:-(

 34. hawtin says:

  diky za reakce.. vim, ze treba na sencor to jde, ale ja budu mit tady tyhle microcomy..snad to nejak pujde, protoze neustale menit baterky neni nic moc, kdyz chce byt clovek neustale v kontaktu..

 35. Vlada says:

  Chtel jsem se zpetat jak moc je to citlive s tim HF od panasonic .. ja to zkousel s originalmi HF co se dodava k tem PM4900 a to je nepouzitelne .. pokud do toho nefouknu, tak ten VOX sepne az kdyz temer kricim …
  Dik za info.

 36. Josef says:

  [7] Trochu vysoká cena za nelegální zásah do prístroje, ne?

 37. Jirka says:

  Tak jsem po precteni tohoto clanku zakoupil dve PMR 4800 (mmch. za vybornou cenu 350 Kc ve vyprodeji primo na http://www.microcom.cz ) a na http://www.aligator.cz nejakou levnou HF sadu (cca 70 Kc) ke zminovanemu mobilu. Vysledky byly ale dosti neuspokojive – mikrofon HF musel byt dost blizkou pusy ditete, a smerovat primo k ni, jinak to VOX neaktivovalo. Vzdalenost byla ale tak mala, ze na mikrofon dite dosahlo, a mohlo ho presunout mimo doslech, zamotat se do nej ….

  Nakonec jsem z HF ustrihl konektor (tripolovy 2.5mm Jack) a po chvili zkouseni a letovani ruznych mikrofonu co se mi doma valely to vyhralo stare telefonni sluchatko (takove to klasicke komunisticke, kde se obe vlozky daly zvlast vymenit). Mikrofon ze sluchatka VOX aktivuje mnohem lepe, a mam z toho vylozene dobry pocit.

  Sluchatko je dost bytelne, snura rovnez, vysilacka neni primo u hlavy ditete, takze ho nijak negriluje…

  Mmch dalsi duvod proc to nejde dobre pouzit bez te HF sady je, ze se na vysilacce neda vypnout reproduktor, takze by dite mohl kdokoli v dosahu na stejnem kanalu vzbudit.

  Diky za tip!

 38. Businesses want profits not expenses, even so the modest cost of a promotional calendar one per year can boost their business within the following years.
  You will still be handing out exactly the same type of item however are not just exactly the same item in several
  colors or shapes. Brand positioning from the product is
  an incredibly essential step of administering the pany’s marketing strategy.

 39. The cemeteries are filled with people who thought the world couldn’t get along without them.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *