TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

PRIBOR 3M ve srovnání s dalšími makroekonomickými ukazateli (1993-2007)

Written By: Tomáš Hubálek - Feb• 15•08

V poslední době to vypadá jako že jsem si oblíbil grafy, ale není to tak ;-)

Vzal jsem základní makroekonomické ukazatele

 • míra inflace
 • růst HDP
 • obecná míra nezaměstnanosti

a dal je do grafu společně se sezbou PRIBOR 3M

Možná vám to pomůže pokud se zajímát o produkt mHypotéka s proměnlivou úrokovou sazbou.

Data jsem čerpal od ČNB a ČSÚ.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Comments

 1. Víťa says:

  Může mi autor prosím vysvětlit, proč jsou v kontextu zrovna tyto ukazatele a co by z toho mělo být vidět? A jak by se tedy měl spotřebitel chovat (co by která veličina v tomto kontextu měla naznačovat)?

 2. Tom says:

  [1] Autor si chtěl pouze ověřit svoje téměř deset let staré a chabé znalosti makroekonomie na empirických datech. Nic víc, nic méně.

  Ačkoliv jsem se chtěl vyhnout jakékoliv interpretaci těchto dat, vypadá to že PRIBOR 3M je celkem solidně sleduje inflaci.Pokud bude vysoká, budu platit za hypotéku víc, pokud bude nízká, budu platit méně.

  Vztah mezi růstem HDP a PRIBOR 3M tam nevidím, stejně tak ani mezi nezaměstaností.

  Nicméně, pokud k tomu chceš, Víťo, přidat nějaký zasvěcený komentář (přece jenom jsi zkoušku z ekonomie skládal nedávno), určitě to bude zajímat i další čtenáře…

  Stejně tak, pokud máš pocit, že by se do grafu hodily nějaké další veličiny, sem s tím…

 3. Víťa says:

  [2] Tak jistě by bylo korektní vymezit co to vůbec PRIBOR je. „PRIBOR“ (Prague Interbank Offered Rate) je referenční hodnota úrokových sazeb na trhu mezibankovních depozit, kterou počítá (fixuje) kalkulační agent pro Czech Forex Club z kotací referenčních bank pro prodej depozit (offer) podle definovaného algoritmu.
  Stručně řečeno PRIBOR vyjadřuje aktuální cenu peněz na trhu. Cenu peněz na trhu se snaží ovlivňovat centrální banka, která má jako hlavní cíl měnové politiky cílování inflace. Cíle se snaží dosáhnout skrz ovlivňování 2T repo sazby. Výsledkem by měla být inflace 3% v horizontu měnové politiky. Nutno podotknout, že centrální banka se snaží chovat velice transparentně a pravidelně zveřejňuje aktuální prognózy. Dobře graficky zpracované prognózy inflace a PRIBOR 3M jsem objevil na konci tohoto článku http://ekonom.ihned.cz/….ce-skok-nahoru-propad-dolu

 4. Tom says:

  [3] Takže když to shrnu, vztah PRIBOR a inflace je jasný už jen proto, protože na tom pracuje ČNB, což není nic překvapivého.

  Ale abych se vrátil k předchozí otázce: jaké další ukazatele bys navrhoval přidat do toho srovnání…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *