TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Stolní olej Lukana může obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO) a tato skutečnost je vyznačena velice nezřetelně…

Written By: Tomáš Hubálek - Jul• 25•07

V sobotu mi Bibi ukázala stolní olej, který koupila. Nezdálo se mi na něm nic divného, dokud jsem se nezačetl do etikety. Nechtělo se mi věřit vlastním očím.

Stolní Olej Lukana může klidně obsahovat geneticky modifikované organismy a vy, pokud nejste extra super pozorní, tak si toho ani nevšimnete.

Fígl je v popisce na etiketě. Tam je extra malým písmem napsáno, že složení eleje je uvedeno na uzávěru jako zkratka.

Čili láhev s olejem vypadá jako vždycky, jen uvnitř je prostě místo řepky třeba GMO sója a jediný rozdíl je kód na víčku.

Podíval jsem se na stránky Setuza a.s. a nestačil jsem zírat podruhé. Nejenže píšou, že Stolní olej GMO neobsahuje

ale také píšou že všechny GMO produkty jsou viditelně označeny.

Jestli je rozmazaný kód na víčku viditelné označení, tak Setuza vyrábí dobré výrobky a chová se fair ke svým zákazníkům.

Původní stránka: http://www.setuza.com/cz/prod/oleje/info3.htm

Doporučuji se této firmě na hony vyhnout, protože na svých stránkách zřetelně lže svým zákazníkům!

Několik odkazů na téma Setuza a GMO:

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Comments

 1. Lukas says:

  Tome,
  dovolim si k tvemu clanku pridat odkaz jeste na jeden zdroj (stoji to za precteni):
  http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1168249574

 2. Tom says:

  [1] Díky za zajímavý link.

  Smyslem tohoto postu není diskutovat o škodlivosti nebo neškodlivosti GMO (na to nejsem odborník) ale ukázat na výrobce potravin, který uvádí spotřebitele v omyl (to jsem schopen poznat a vždycky mě to rozčílí!)

 3. Vindra says:

  Ahoj Tome,

  nevim, me to prijde OK. Na etikete je jasne napsano Stolni olej, bez oznaceni slozeni. Cili je jasne, ze se jedna o nejakou smesku, nebo o univerzalni lahev a ty se po slozeni musis pidit. Slozeni je pak popsane na etikete a je vytistene na vicku (zde pokud jsem spravne pochopil se jedna o repkovy olej, tedy zadne GMO). Podle me je oznaceni dost zretelne, podobne vyrazne, jako oznaceni ruznych Ecek.

  A to ze to na webu neni aktualni – to se stane. Dulezita je ta etiketa. Krom toho je mozne, ze ani Lukanu zatim s GMO nedelaji – etiketa muze byt predtistena dopredu a az to zacnou vyrabet, web mohou zmenit.

 4. Ondra says:

  Toto je křivé obvinění. Kód na víčku je naprosto zřetelný. Chápu, že by se ti líbilo mít informace lépe napsané na etiketě, ale toto není vzácné značení, například u oříšků bývá země též takto napsána. Firma pak nemusí řešit více etiket.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *