TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jussi Adler-Olsen – Washingtonský dekret – recenze

Written By: Tomáš Hubálek - Jan• 30•15

Washingtonský dekret – obálka

Chvilku před vánocemi mi internetové knihkupectví KNIHCENTRUM.cz poskytlo k recenzi e-knihu Washingtonský dekret od dánského spisovatele Jussi Adler-Olsena a tak vám dnes, přináším její recenzi. Kniha patří do mého oblíbeného žánru politických technothrilerů a protože jsem Jussi Adler-Olsena jako autora předtím neznal, byl jsem zvědav, jak se tématem vypořádá.

Kniha samotná je situována do USA současnosti a popisuje situaci, kdy prezident ovlivněn tragickou smrtí svojí druhé manželky (tu první mu shodou náhod také zabili), zešílí a v USA nastolí pomocí prezidentských dekretů jakousi formu diktatury.

Zneužije “bezpečnostní díru” v amerických zákonech, povolá agenturu pro zvládání krizí FEMA a spolu s armádou násilím vnutí obyvatelům svůj hodnotový systém (žádné zbraně, propuštění vězňů, urychlení poprav na smrt odsouzených, …).

Obyvatelstvo se pochopitelně bouří a v zemi vládne čím dál tím větší chaos. Do toho tam je jedna milostná zápletka a jedno spiknutí, takže všechny ingredience technothrilleru jsou pěkně pohromadě.

Autor je sice poměrně zručný vypravěč, takže dílčí epizody jsou napsané poměrně dobře, bohužel kniha jako celek už tak dobře pohromadě nedrží.

První věc, která mi vadila bylo to, že jednotliví hrdinové jsou propojeni ne oslími můstky, ale přímo mosty (úplně náhodou se potkali kdysi v televizní soutěži a celý život jsou více či méně propojeni tak, jako by ve Spojených státech skoro nikdo další nežil).

Druhý problém jsem měl s uvěřitelností celému příběhu. Z počátku jsem si dokonce myslel, že to celé je jen autorova fantazie, nicméně poznámky na konci knihy se snaží naznačit, že je opravdu možné agenturu FEMA podobným způsobem zneužít. Kdyby byl příběh situován do Ruska, dokázal bych mu uvěřit možná více, ale k USA mi to prostě nesedělo.

Celkové hodnocení: 60%

  • technothriller, což je žánr, který mám rád
  • ne příliš realistické
  • postavy propojeny ne příliš kreativním způsobem

Koupit tuto knihu na KnihCentrum.cz

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *