TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jo Nesbo – Přízrak – Recenze

Written By: Tomáš Hubálek - Oct• 15•14

Zítra vychází další (v pořadí devátá, předposlední) kniha ze série o detektivovi Harry Holym a já jsem si nemohl nechat ujít příležitost v předstihu si tuto knížku přečíst a napsat na ni recenzi. Tímto děkuji Knize Zlín za poskytnutí reading copy.

Tento, devátý, díl se jmenuje Přízrak a děj volně navazuje na Levharta. Harry Hole se na žádost svojí životní lásky Ráchel vrací, aby v podstatě v roli soukromého detektiva pomohl objasnit vraždu, co níž je zapleten jeho (skoro syn) Oleg. Děj se odehrává na Osloské drogové scéně, na kterou se Oleg připletl poté, co Harry odjel na konci Levharta do Hong Kongu s tím, že už se do Norska nikdy vrátit nechce.  Kniha dává nahlédnout do prostředí dealerů drog, války gangů, politické korupce i boje se závislostí.

Kniha je tentokrát o něco psychologičtější a z pohledu chování postav komornější.  Příběh neobsahuje nějak dramatické akční scény nebo převratné dějové kotrmelce (které známe z jiných Nesbøho knihy) a naopak se věnuje tomu, jaké pocity a úzkosti postavy prožívají. Jo Nesbø opět (podobně jako v Července) používá dvě časové linie, které se na konci příběhu protnou.

Celou dobu, co jsem knihu četl, jsem se nemohl zbavit dojmu, že kniha je přípravou na velké finále (závěrečný díl se jmenuje Policie a u nás vyjde na jaře 2015) a závěr knihy tento dojem úplně nevyvrátí a rozhodně vám neumožní poslední díl prostě vynechat 😉

Když to shrnu: pro fandovy Jo Nesbøho v podstatě povinná četba, zklamáni rozhodně nebudete. Nesbø se opět ukazuje jako špičkový vypravěč a tradičně vynikající překlad Kateřiny Kryštůfkové tomu zdatně sekunduje.

Na závěr přidávám ještě trailer na knihu, který ale opět úplně nevystihuje děj, kniha je mnohem lepší

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Comment

  1. Aleš says:

    Harrym Holym? Skoro bych řekl, že Holem. Holly je počítač z Červeného trpaslíka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *