TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Google Wave – první dojmy…

Written By: Tomáš Hubálek - Oct• 02•09

image Tento týden jsem dostal pozvánku k testování Google Wave. Byl jsem zvědavý, domníval jsem se (aniž bych k tomu měl jakkoliv racionální podklad) že Google Wave bude nějaká sociální síť, něco jako Facebook 2.0.

O to větší bylo moje překvapení, že se mnohem více jedná o nástroj spolupráce, jakýsi hybrid mezi Google Mailem, Google Talkem a Wiki. Mnoho článků k na netu mluví o redefinici emailu, já si nemůžu pomoci, ale zatím to tam nevidím.

Jak se testuje?

Poté, co akceptujete pozvánku, můžete se podívat na svoji pracovní plochu. Pokud (jako já) nemáte vlivné přátele, kteří již v systému jsou, můžete si Google Wave užívat jen osamoceně. Nicméně spolu s aktivním účtem dostanete 8 pozvánek, kdy můžete přizvat svoje další přátele. Udělal jsem tak, ale ke dnešnímu dni stále čekám, až dostanou pozvánku a budeme moci společně Google Wave testovat.

Tento článek je tedy založen jen na prvních dojmech.

Jak to tedy vypadá a funguje?

Základní jednotkou je Vlna (Wave). Vytváříte vlastní vlny, pracujete s vlnami ostatních lidí. Vlny jsou organizované stejně jako maily (Inbox, Spam, …). S vaším účtem na Google Wave je spojena dokonce emailová adresa (např. tom.hubalek@googlewave.com), nicméně zatím se mi na ni nepodařilo nic poslat.

image

Co je Vlna (Wave)?

Vlna je sdílený multimediální dokument. Edituje se podobně, jako např. texty v Google Docs. Lidi, s nimiž je vlna sdílena k ní (pokud mají práva) můžou přidávat komentáře, případně ji editovat.

Vlna může obsahovat texty, obrázky a pluginy. Plugin je interaktivní prvek. Momentálně je k dispozic několik pluginů:

 • Google Maps – můžete do vlny vložit interaktivní mapu, na ní vyznačit cestu, nakreslit, kde něco hledáte apod.
 • AccuWeather – můžete do vlny vložit předpověď počasí
 • Hlasování – můžete přihodit anketu
 • a pár dalších

Můžete přidávat i gadgety, které používáte na iGoogle. A těch je pořádné množství a napsat je je celkem snadné (pokud umíte Javascript). Obrázek níže ukazuje můj vlastní gadget zobrazující vývoj PRIBOR 3m

image

Vývoj specializovaných Google Wave pluginů je možný pomocí Google Wave API.

Jak je možné vlny sdílet?

Tohle je pro mě dosud velkou záhadou, protože v mých kontaktech má Google Wave Account jen Patrik Zandl a toho nechci nijak otravovat.

image

Spolupracovat můžou momentálně jen uživatelé mající Google Wave Account, ostatní mají smůlu.

image

K čemu je to dobré?

No to zatím sám nevím. Začnu to používat a uvidím. Osobně mi to teď přijde jako zajímavý poznámkový blok. Nemám dost lidí, se kterými by měl smysl vlny sdílet, takže nic víc s tím teď dělat nemůžu. Uvidíme, až se to víc rozmůže…

Shrnutí

Google Wave je zajímavý počin, bohužel momentálně ve velmi rané fázi vývoje, občas se objeví chybová hláška:

 Občas se nezadaří...

Pokud některé zdroje na netu mluví o nástupci emailu, byl bych rozhodně opatrný s takovýmto silným tvrzením. V současném stavu mi to nejvíc připomíná jakési lepší Wiki spojené s Gmailem.

Čas ukáže, jaké budou možnosti sdílení vln

 • jestli bude možné poslat odkaz emailem i tomu, kdo nemá Wave account
 • jestli bude možné pastnout vlnu někam do webové stránky

a to pravděpodobně rozhodne o tom, jaký způsoby užití začnou uživatelé nacházet a šířit to po světě.

Do té doby je to jen zajímavá hračka pro geeky.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

10 Comments

 1. Roman says:

  Máte ještě pozvánky? Díky…

 2. 3rojka says:

  Vidíš kdyby jsi poslal pozvánku i mě mohli jsme vlnit spolu. Nicméně umí to posílat normální email? Osobně z toho co jsem viděl tak mi to příjde super na chat, hlavně kvůli větvění. vím jaké to je chatovat s někým popmalým a čekat na jeho odpověd přitom starší dotazy jsou zapomenuty, takhle by jsi měl šanci reagovat i na starší post a vest konverzaci s jedním člověkem va výce vláknech. A to větvení by se mi líbilo i mailu řeba mě osobně příjde email už nedokonalý když se bavím s několika lidmi a každý reaguje zmateně na starší příspěvky konverzace se rozvětví a človek ztratí přehled. Já se wavu nemohu dočkat doufám že nebudu zklamaný.

 3. Jan Derda says:

  Ja od tebe, Tome, pozvanku mam, ale zatim marne cekam na doruceni. Taky bych chtel vlnit. Nicmene Google s pozvankami asi setri. Uz jsem cetl narazky, ze pro rozesilani pozvanek pouziva Ceskou postu.

  • Tomáš Hubálek says:

   @Jan Derda: Google si asi dává na čas. On ten seznam, kam jsem přidával lidi, s nimiž bych chtěl Google Wave zkoušet, se jmenuje Nominee List. Čili seznam nominovaných, nikoli seznam těch, kteří pozvánku dostanou.

   Ale věřím že pozvánku v nějaké rozumné době dostanete, vzhledem k tomu, že Google Wave je o sdílení, tak bez kamarádů se to prostě rozumně testovat nedá…

 4. Tomáš Hubálek says:

  Ještě bych vám doporučil, abyste si o pozvánku požádali i sami (na http://wave.google.com). Někdo na Wavu poznamenal, že možná se bere v úvahu počet “hlasů” pro nominaci.

 5. Vindra says:

  Čau Tome,

  pozvánka od Tebe mi taky ještě stále nedorazila…

  Nicméně já se těším, že to použiji jako “virtuální kancelář” pro svůj team z oDesk. Na to by se to mohlo docela dobře hodit – teď to řeším emailem / posíláním souborů a v těch revizích se človek docela ztrácí. Tady by to bylo pěkně pohromadě se vším, co k tomu člověk potřebuje.

  Ale ukáže praxe…

  Jindra

 6. Petachek says:

  Ahoj,
  také sháním pozvánku na google wave 🙁 tak kdybyste někdo měli nějakou tu navíc tak… mi pls.. klidně pokecám přes wave 🙂
  petr.lizal@gmail.com

  • Tomáš Hubálek says:

   Podle mě v současné podobě stejně ještě není o co stát. Aplikace je poměrně dost nestabilní a nejde ji rutinně používat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *