TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

mHypotéka: je mBilans opravdu takovou výhodou jak je prezentován?

Written By: Tomáš Hubálek - Mar• 19•08

Jedna z prezentovaných předností mHypotéky na mě působí poněkud kontroverzně. Na jedné straně skvělá myšlenka „splácet“ hypotéku a přitom si moct část těch předčasných splátek vzít zpět, pokud je budu potřebovat, na druhé straně poněkud (alespoň z mého pohledu) nepraktické provedení.

Nejprve ukážu jak mBilans funguje. Vezmete si mHypotéku a nastavíte si mBilans tak, aby vám na účtu udržoval zůstatek např. 15 000 Kč a všechno, co tam budete mít přes tento limit, se každou noc převede na mBilans účet. Pokud váš zůstatek poklesne pod oněch 15 000 Kč, další noc se vám na mKonto zase převede to, co jste vyčerpali (samozřejmě, pokud tam něco máte ;-)). Tyto přesuny se dějí vždy jednou za den (v noci). Podobný mechanismu jsem měl kdysi v eBance a musím říct, že mi nijak zvlášť nevyhovoval.

Vysvětlím proč mi to vadí:

  1. automatické přelévání vám hýbe se zůstatkem na účtu. Vezměte si např. situaci, kdy si budete chtít koupit třeba televizi za 20 000 Kč a mBilans vám bude udržovat zůstatek na 15 000 Kč. To si jeden den převedete těch 20 000 Kč z eMAXU, v noci vám je mBilans sebere a další den už je nemůžete použít.
  2. další nevýhodou je to, že nemáte rozumný přehled o tom, kolik vám na účtu zbývá. Já jsem např. zvyklý si na začátku měsíce vyhradit určitou částku na celý měsíc a pak ji spotřebovávat. Pak se orientuju podle zůstatku a vím, kolik mi zbývá do konce měsíce. Tohle už nebude možné, protože můj zůstatek bude vždy stejný.

Řešení těchto efektů jsou následující:

  • mBilans úplně vypnout (resp. nastavit na tak vysokou částku, že nebude nikdy aktivován), což je škoda
  • nepoužívat mKonto jako běžný účet, a používat jinou banku což je taky škoda. Navím pokud budu v „moci“ konkurence, může se stát, že jim podaří mi nacpat nějaké konkurenční produkty, což není pro mBank nějak extra výhodné.

Osobně bych mBilans uvítal v podobě zvláštního neúročeného účtu, kde bych si mohl ručně převádět peníze oběma směry, případně kdybych mohl mít dvě mKonta.

!++3++!

Update: manuální obsluha mBilans jde, viz tento článek

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *