TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Pár drobných postřehů z USA: různé…

Written By: Tomáš Hubálek - Nov• 02•07

Dneska jsem tu poslední den, tak napíšu poslední post na tohle téma. Bude to mix různých myšlenek, které mě napadou, doplnění přechozích článků.

Letiště

Phoenix Sky Harbour je brutálně veliké letiště. Když chcete jet z jednoho terminálu na druhý, je to klidně i půl hodiny autobusem! Ta plocha musí být větší než celý Frenštát. Každý den se tu odbaví 100 000 lidí. Je tu zdarma Wi Fi, bez reklam.

Dever Aiport je menší (na americké poměry) letiště v Colorado. Wi Fi s reklamou. Nefungujou tu všechny elektrické zásuvky, jen některé 😉

Obě letiště jsou města sama pro sebe, dokážu si představit že v “bezpečné zóně” může někdo žít (jako ve filmu Terminál) a ani nevyjít ven. Je tu veškerá infrastruktura.

Positive American Attitude

Tohle je věc, kterou si vždycky přivezu sebou domů (tak jako jsem si z Thajska a Barmy přivezl buddhismus). Už jsem o tom určitě psal, ale myslím že není na škodu to opakovat pořád a pořád.

Američani si nikdy nestěžujou. Nejhorší odpověď na otázku “How are you?” může mít “I had better times…” a to už Američan musí být úplně v prd.li. Nejsou zdechlí (ať už jde o football, nebo o Halloweenskou soutěž), hodně se snaží…

Zákazník je tu opravdovým pánem

Několikrát se mi stalo, že jsem udělal nějakou chybu. Ať už s tím letadlem, které mi uletělo, nebo dneska v půjčovně aut. Vždycky se to podařilo vyřešit k mojí spokojenosti, i když to třeba byla moje chyba. U nás by mi ukázali odstavec 4b ve všeobecných podmínkách, nebo by se snažili, ale nakonec by řekli: “Ale počítač mi tohle neumožňuje…”. Tady počítač spoustu věcí umožňuje a všeobecné podmínky nejsou dogma.

K tomu Avisu (půjčovna aut): Když jsem si půjčoval auto, tak se mě paní ptala, jesli chci vráti auto s plnou nádrží, nebo ne. Při vzpomínce na honičku v Portlandu jsem si řekl, že to zkusím vrátit poloprázdné. Bohužel jsem si přesně nepřečetl, co podepisuju a bylo tam, že můži vrátit auto s prázdnou nádrží, že za ni ale dám 45 USD (což tak přibližně cenově odpovídá). Když ale ujedu méně než 75 mil, naúčtují mi jen 10 USD za benzín a doplňovat nemusím.

Ujel jsem benzínu asi za 15 USD a tak jsem si říkal, že těch 45 USD se mi moc nevyplatí. Zavolal jsem na infolinku Avisu a paní se chvíli hrabala v mojí smlouvě a nakonec řekla, že jsem sice podepsal že zaplatím 45 dolarů za benzín, ale že mi to teda změní, když jsem si to rozmyslel. Doplnil jsem nádrž na plnou a za benzín neplatil vůbec nic (ani těch 10 USD, ani 45 USD). A nemám na ně špatnou vzpomínku. Připomínám, že se nejednalo o žádné drsné vyjednávání, prostě jsem se jenom zeptal, jestli musím nádrž doplnit a když řekla že ne, že mám 45 USD předplaceno a já na to, že jsem moc neprojel, tak mi nabídla že to změní.

Vůbec se mi zdá že tu hodně preferují udržet si zákazníka před krátkodobým ziskem.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *