TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Filipíny – jak tu fungují mobilní telefony a telekomunikace vůbec

Written By: Tomáš Hubálek - Aug• 27•08

Minulý týden jsem na Filipínách částečně trávil s kolegou. Kolega si skoro každý den volal z hotelu shutle, aby ho dovezl 500 metrů a tak jsem mu říkal, jestli se to firmě neprodraží, volat na takový kousek přes roaming. On na to řekl, že ne, že si koupil místní SIMku a že volá za své. Neodolal jsem a SIMku od operátora Globe jsem si pořídil taky.

Zakoupení samotné SIM karty bez kreditu stojí 50 PHP (asi 18 Kč), kupóny pak od 100 do 300 PHP. Volání po Filipínách pak stojí do 9 PHP (3.20 Kč) za minutu, volné SMS dostanete s každým dobitím (mám jich teď asi 90), jinak je za 1 PHP. Zajímavé je i volání do česka, dostanete se pod 10 Kč za minutu, což není taková hrůza. SMS do Ceska stojí 15 PHP (5,50 Kč). Platí se jen odchozí hovory (stejně jako u nás).

Dobíjení probíhá buď formou kupónů, nebo u různých prodejců (pak dostanete jen dobíjecí kód), je to skoro všude. Pozor tady říkají že kupuji Load ne kupón jako u nás, „so you to buy load to your SIM“.

Takže na jednu stranu je to celkem výhodné, protože na všechno zařizování tady můžete použít mobil a nemusíte se nijak extra trápit s počítáním nákladů, na druhou stranu kvalita poskytovaných služeb je (mírně řečeno) odpovídající ceně.

Dovolat se na první pokus do Česka prakticky nejde, musíte to zkusit několikrát, dokonce jsem si teď všimnul, že mi to odečetlo kredit, aniž bych s kýmkoliv mluvil. Podobně tragické je to asi i s pevnými linkami (minimálně v naší firmě), kdy se mi podařilo dovolat se B. na mobil po asi 15 minutách vytáčení, ale často jsem to vzdal ještě před tím, než se spojení podařilo.

Co mi přišlo zajímavé je, že Filipínci píšou SMSky takovou zhuštěnou angličtinou (u = You, r = Are, 2 = To, kz = because, …) a dokonce tenhle způsob používá i mobilní operátor ve svých informačních SMSkách. Těch tu chodí docela hodně, každou chvíli je nějaká promotion (jako že dobijete 25 PHP a dostane dvě minuty volání zdarma do Bahrajnu ;-) apod.), jedna mě vzbudila i ve dvě v noci.

Taky číslovací plán je tu jiný, než u nás, před místní číslo musíte dát 0. Nicméně číslo v mezinárodní formátu funguje bez problémů…

Shrnutí je: pokud máte možnost, kupte si SIMku už na letišti (i s 300 PHP kupónem, to lehce provoláte), za ty prachy se to vyplatí, na svých budete už, jak budete od hotelu volat taxíka.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Comments

  1. No to je dokonale. Diky, hodi se 🙂

  2. Díky za informace k mobilním telefonům (sítím) v té oblasti. Určitě se nám budou hodit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *