TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Filipíny – Šnorchlování v Dive and Trek

Written By: Tomáš Hubálek - Aug• 26•08

Mám tu (díky národnímu svátku) prodloužený víkend a tak jsem se (na doporučení kolegů) rozhodl zkusit potápění a šnorchlování. Volba nakonec padal na Dive&Trek Resort v Batangas, asi 150 km od Manily. A to zejméne z důvodů, že cena byla přijatelná (asi 3000 PHP za noc, včetně stravy) a z Manily je to 2 až 3 hodiny (a asi 500 PHP za dopravu tam a zpět).

Ráno jsem vstal časně, abych stihnul ranní van do Lemery. Van je středně velká Toyota Hi Ace, do které se u nás vejde asi 12 lidí. Domníval jsem se že tady je to taky tak, ale když na naše sedadlo (kde už jsme byli tři) přisedla holka a to samé se pak stalo i v dalších řadách, takže nás v autě jelo asi 15.

Cena za těch 140 km z Alabangu byla 140 PHP. Když jsem platil, neměl jsem drobné a chlapík, co vybíral peníze, mi řekl, že když nemám 140, ať mu dám 150, že to je OK, s takovým přízvukem, jako že to fakt není problém, že mu dám o 10 víc. Moc jsem neprotestoval, protože to není nijak významná částka a takovéhle věci tu nejsou tak časté, abych se tomu bránil z principu. Zasmál jsem se pro sebe a čekal na odjezd. O to větší překvapení pak bylo, když přišel s hrstí mincí a všem, kdo platili víc, poctivě vrátil.

Cestu jsem v podstatě prospal, a za asi dvě hodiny jsme byli v pohodě v Lemery. Tam malé smlouvání s řidičem tricykle (což je v podstatě nazdobená sidekára) a za 120 jsem jeli asi 20 minut. Motorka příšerně řvala (což bych ještě dal), ale horší bylo, že řidič se pokoušel konverzovat. To jsem nedal.

Když jsem dorazil na určené místo (což jsem se domníval, že je hotel a vypadalo to docela děsně), tak jsem se dozvěděl, že pojedeme ještě kousek lodí. Mezitím se mnou místní koverzovali a nabízeli mi pivo a drůbeží. Odmítnul jsem (přece jenom bylo asi 10 hodin dopoledne). Pak mi jeden chlápek hrdě ukazoval kohouta. Že prý je to bojovník a že dva soupeře už zabil. A že jeden z těch poražených je v tom jídle stole ;-) Dělali si sice asi legraci, ale faktem zůstává, že poraženým se v této „zábavě“ pohřeb nevystrojuje…

Když loď dorazila, naskládali jsme bágly a jeli asi 15 minut.

Dive&Trek Resort se nachází v takovém zálivu, kam se rozumně dá dostat jen lodí. Ubytování je tu spíše skromnější, ale nic co by moje backpackerská dušička neskousla. Vše čisté a taková téměř rodinná atmosféra.

Hned jak jsem dorazil, rozhodl jsem se že zkusím šnorchlování. Ptám se, jak se tam dostanu, jestli bude nějaká loď k pronajmutí, nebo co. Odpověď mě trošku překvapila. Tady po tom molu a hup do vody. Cože, říkal jsem si. To bude asi nějaká bída, když je to tak blízko.

O to víc mě překvapilo, že to vůbec není problém, protože takové množství a tolik druhů ryb jsem ještě nikde neviděl. Komplétní osádka filmu Hledá se Nemo v živé podobě (mám podezření, že tvůrci filmu čerpali inspiraci právě na Filipínách, protože přesně takovou rodinku, jako byla v tom filmu, jsem viděl). Bydleli v sasance: taťka, který hrdě vyrazil proti mě a poutal pozornost (byl to fakt fešák), mamka a malá rybička které vyčkávali, jak to dopadne.

Hned vedle taková ta ukecaná střelená rybka, pak spousta dalších, které si z toho filmu nepamatuju, ale viděl jsem je ve televizi. Ze vzácnějších věcí (že jsou vzácné myslím, že jsem je nepotkával každou chvíli) mě rozhodně upoutal perutín.


Pozn: Tyto fotky jsou jen ilustrační, jsou z Egypta a nefotil jsem je já. Jen ty ryby byly taky takové.

Další velký zážitek bylo setkání s mořskou želvou. Šnorchluju si a pozoruju ryby a v tom se v dálce cosi velkého pohnulo. Byla to želva. Velice rozvážně a pomalu se vzášela nad mořským dnem, asi 5 metrů ode¨mě. Když jsem se k ní chtěl přiblížit, vzdálila se a nechala mě, abych ji pozoroval jen z dálky. Po chvilce zaplula do hloubky, kam jsem se šnorchlem nemohl a zmizela úplně.

Šnorchlování je tu opravdu úžasné, protože vás nic neomezuje a když máte chuť, tak hup do vody. Žádné objednávání lodě, prostě svoboda. Čistota vody je super, když zajdete na hloubku, máte pocit, jako když lítáte. Viditelnost je (ono se to ve vodě spatně odhaduje) nejméně 10 až 15 metrů. A všude spousta ryb, škeblí, hvězdic a korálů. To množství je dáno tím, že Dive&Trek se nachází v chráněné oblasti, kde se nesmí lovit ryby.

Kromě šnorchlování tu mají ještě jednu atrakci, které říkají introdiving. Je to v podstatě jeden sestup s intruktorem do hloubky max 10 metrů, takže nepotřebujete potápěčský průkaz (i když ten se tu teda tak za dva víkendy a asi 6500 Kč taky udělat). Vybavení vám půjčí (co nemáte vlastní) a instruktor všechno srozumitelně vysvětlí a pak se jde na to. Stojí to asi 2500 PHP (něco mezi 700 a 800 Kč) a určitě to stojí za to, doporučuju.

Já jsem se třeba naučil to, jak v hloubce opucovat potápěčské brýle od zamlžení, jak z nich vyfouknout vodu, jak srovnávat tlak v uších a že neoprén není zbytečná frajeřina (bavlněné tričko
a kraťasy sice chrání před sluncem, ale ne před zimou, která na vás i v tak teplém moři po delší době dojde). Taky se i na šnorchlování hodí závaží, o čemž jsem před tím ani neuvažoval.

Z ostatních věcí bych ještě zmínil výborné jídlo (tak 4× denně) a voda, kafe a čaj zdarma. Pivo a Cola za celkem rozumné ceny (pivo asi 40 PHP, colu jsem neměl).

Pokud jde o faunu, tak večer tu lezou po stole docela velcí brouci, cvrkají zvláštní ptáci a cikády. Je to spolu se šplouchání celkem romantické a je tu suprový klid. Švába jsem na Filipínách (na rozdíl od Thajska) ještě neviděl.

Dá se tu taky udělat potápěčský kurz, chce to dva víkendy a asi 18 000 PHP (asi 6500 Kč). Cena 18 000 PHP je ale prý nadhodnocená, údajně (alespoň pro místní) je možné udělat kurz už od 10 000 PHP.

Shrnutí: pokud hledáte nějaké rozptýlení na víkend a neřádí zrovna tajfun (déšť nijak extra nevadí), tak můžu Dive&Trek jedině doporučit.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *