TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Pár drobných postřehů z USA: o penězích

Written By: Tomáš Hubálek - Oct• 30•07

Tady je pár netříděných postřehů z USA o penězích.

Peněženka:

Roztrhla se mi peněženka, tak jsem si chtěl koupit novou. Byl jsem v celkem velkém obchodě, měli jich tu snad 20 typů, ale pořád mi na nich něco nesedělo. Až pak mi to došlo. Na všech chyběla kapsička na mince. Ptal jsem se Dava, proč jejich peněženky nemají kapsičky na mince a on mi vysvětlil že mince skoro nepoužívá. Automaty na kdeco berou bankovky a skoro všude se dá platit kartou i pár dolarů.

Mince:

Mám docela problém se v mincích tady vyznat. Na některých není napsáno jakou mají hodnotu (kolik je dime?), často se ani nedá podle velikosti poznat cena. Některé jsou menší a mají vyšší hodnotu. To je prý způsobeno tím, že až do šedesátých let byly ty menší dělané z opravdového stříbra. Dneska už to tak není.

Nejnepochopitelnější mince pro mě je cent. Je ze zinku, ale poměděná a nemá absolutně žádný význam. Automaty ji neberou. Dave mi vysvětlil, že on (a mnoho dalších) obvykle centy nechává u kasy a když někdy potřebuje hotově zaplatit pár centů, tak je prostě vezme z kupičky u kasy.

Karty:

Kreditní karty jsou tu velice rozšířené, neplatí se za ně žádné měsíční poplatky a za placení takovouto kartou dostáváš body nebo bonusy. Nějakou kratší dobu můžeš být v mínusu bez jakéhokoliv placení úroků. Po tomto období už je to drahé.

Bankovní účty:

Vetšinou (hlavně u elektronicky prováděných operací) se neplatí vůbec žádné poplatky za vedení účtu ani operace.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *