TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Recenze: Benjamin 392 – Pumpovačka v “lovecké” ráži

Written By: Tomáš Hubálek - Jan• 26•14
Benjamin 392

Benjamin 392

V tomhle postu se podíváme na zoubek poněkud neobvyklé větrovce. Benjamin 392 je totiž takový hybrid mezi větrovkou a vzduchovkou, jejíž “pohon” obstarávají vaše ruce.

Z větrovky si bere to, že diabolka je z hlavně vypuzena stlačeným vzduchem uvolněným ze zásobníku. Ze vzduchovky si bere to, že nemusíte s sebou tahat lahev se stlačeným vzduchem, čili je naprosto soběstačná, prostě ji vezmete a jdete střílet.

Benjamin 392 je vzduchovka z produkce americké firmy Crosman. Firma Crosman v roce 1992 převzala firmu Benjamin Sheridan a s ní i její portfolio pušek a pistolí Benjamin a Marauder.

Jak PCA vzduchovky fungují?

U nás jsou běžně rozšířené tři principy vzduchovek a větrovek:

 • pružinové lámačky – snad každému známé Slavie, pružina vzchuchovky se natahuje “zlomením” hlavně
 • pákové pružinovky – opět je uvnitř pohyblivý píst, nicméně nenatahujete “zlomením” hlavně ale pohybem páky, pod nebo vedle hlavně.
 • větrovky – puška má pod hlavní kontajner se stlačeným vzduchem

V USA je poměrně rozšířený ještě další princip: pumpovací větrovky (PCA). Puška má maličký zásobník stlačeného vzduchu, přesně na jednu ránu. Před každým výstřelem musíte tento zásobník pomocí několika pohybů předpažbí naplnit.

Pumpovací předpažbí

Pumpovací předpažbí

Výhody je jasné: takováto větrovka na rozdíl od pružinovek nekope, takže by mohla být teoreticky přesnější. Taky se nemusíte  starat o to, z čeho naplníte kontajner. Žádné shánění toho, kde naplnit potápěčskou lahev.

Nevýhody jsou bohužel taky jasné: před každým výstřelem se nadřete jako kůň, protože na jeden výstřel musíte napumpovat pušku čtyřikrát až osmkrát. Stejně tak konzistence tlaku ve válci není úplně konstatní, s množstvím pumpů se poměrně dost mění.

Provedení vzduchovky

Vzduchovka je provedena “standardně”, určitě se nedá mluvit o nějaké extrémní preciznosti. Subjektivně mi přijde horší než např. u Slavie 634.

Barva se poměrně záhy začně oprýskávat a to jak z hlavně a dalších černých součástek, tak i z pažby.

Jak se z pažby začal oprýskávat poměrně záhy...

Jak se z pažby začal oprýskávat poměrně záhy…

Někteří uživatelé si také stěžují na barvu natečenou do ústí hlavně, kde může dělat neplechu a snižovat přesnost. Já osobně jsem u své větrovky musel nakonec použít odstraňovač starých nátěrů a ústí hlavně vyčistit.

Barva v hlavni

Barva v hlavni

Stejně tak mi začal vylézat plechový “čep” z předpažbí, musel jsem ho rozklepávat.

Na větrovce není nikde napsáno Made in USA, takže předpokládám, že to bude China nebo Mexiko, byť pro to důkaz žádný nemám.

Přesnost

Vzduchovku Benjamin 392 jsem zakoupil v ráži .22, což obvzláště u pumpovačky nese určitý handicap. Diabolky v ráži .22 jsou těžší, čili balistická křivka dříve klesá k zemi. Při střelbě na 15 nebo 20 metrů je nezbytně nutné napumpovat kontajner až naplno (čili výrobcem doporučovaných 8 pumpů). Při střelbě do 10 metrů stačí čtyři pumpy.

Negativní vliv na přesnost má také poměrně tuhá spoušť, kterou je vhodné poladit podle tohoto návodu. Mě se to osvědčilo a přesnost se o maličko zlepšila, už pušku tolik nestrhávám.

Pro ilustraci přikládám tři terče, stříleno doma, s oporou o křeslo.

10 ran různými diabolkami. Stříleno před poladěním spouště.

10 ran různými diabolkami. Stříleno před poladěním spouště.

Nejsem žádný excelentní střelec, nicméně s puškohledem a oporou se mi na deset metrů daří udělat soustřely, které lze překrýt dvacetikorunou.

Co se týče diabolek, optimální volba jsou JSB Jumbo RS (odlehčené 5,5mm diabolky). Provedené hlavičky Match se mi moc neosvědčilo, protože takové diabolky se poměrně obtížně vkládají do hlavně.

Jak je vidět, Benjamin 392 není terčová puška, kde ale exceluje, je plinking. Střelba na plechovky je zábavná i na větší vzdálenosti. Škůdce nelovím, takže nevím.

Doplňky

Montáž puškohledu

Benjamin 392 nemá 11mm drážku pro montáž puškohledu. Firma Benjamin to vyřešila “mazaným” způsobem. Vyrobila duralové “objímky” hlavně, na které pak 11 mm montáž namontujete.

Tady vidíte upevnění puškohledu.

Tady vidíte upevnění puškohledu.

Tohle řešení bohužel má několik nedostatků: je to další potenciálně pohyblivá část mezi puškou a  optikou. Pokud přeženete utažení šroubů, “objímky” se uvolní a přestanou držet. Pokud šrouby utáhnete málo, uvolňují se taky. Je třeba tedy šrouby na puškohledu pravidelně dotahovat.

Nicméně pokud se tím srovnáte, puškohled na větrovce funguje. Mám delší dobu na větrovce namontovaný Nikko Striling 4×60 Mount Master a funguje to.

Dioptr

K Benjaminu 392 se vyrábí i dioptr Williams Peep Sight. Nevím, jestli slovo dioptr je úplně na místě, protože dírka je poměrně velká, takže mi to spíš přijde jako kulaté hledí.

Williams Peep Sight pro pumpovačky Benjamin

Williams Peep Sight pro pumpovačky Benjamin

U nás  ho můžete koupit např. u JGS Trade, kde jsem ho zakoupil i já. Bohužel se ukázalo, že v balení byl špatně šroubky (místo dlouhého tam byl krátký) a ten chybějící šroubek je atypický (možná Whitworth, možná nějaký jiný US standard), takže ho nelze u nás nějak smysluplně sehnat. Zkoušel jsem reklamovat, u JGS mi ho slíbili poslat, ale dodnes na něj čekám 🙁

Co se týče přesnosti, je dioptr zlepšení oproti klasické kombinaci muška/hledí, takže pokud nechcete investovat do puškohledu, tak to za těch 650 Kč stojí.

Jaký tedy Benjamin 392 je?

I přes poměrně hodně výhrad můžu říct, že tahle puška má pro mě svoje kouzlo a určitě s jí nehodlám zbavoat. Nemůže nahradit větrovku, ale na plinking je super. Pokud máte rádi hlučnější střílení, užijete si. Ale není to zadarmo.

Dále bych při se při rozhodování o ráži možná přiklonil spíš k Benjamin 397, což je ta samá puška, akorát v ráži .177.

Výhody

 • vypadá “dospěle”, spíš jako opravdová puška, než jako vzduchovka
 • hodně neokoukaný vzhled, budí pozornost
 • nekope, pokud poladíte spoušt, střelba mi přijde poměrně kultivovaná
 • oproti větrovkám ji lze kdykoliv vzít a ihned můžete střílet

Výhody/nevýhody, jak se to vezme

 • puška je poměrně hlučná. Někdo to má rád, někdo ne, mě se její zvuk líbí, sousedů jsem se pro jistotu neptal

Nevýhody

 • pumpování. Poměrně se nadřete, ale zvyknout se dá. Ovzlášť pokud střílít na větší vzdálenosti a větší ráží
 • přesnost není tak skvělá jako u PCP větrovek. Na 30 metrů si neumím HFT střelbu v ráži .22 moc představit
 • úplně se nehodí pro montáž puškohledu, ale pokud dotahujete pravidelně šroubky, dá se to přežít
 • poměrně tuhá spoušť, nicméně jde trochu poladit
 • šrouby nejsou metrické, blbě s shání náhradní

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

5 Comments

 1. Pavel says:

  Dobrý den,
  kde jste prosím koupil duralové “objímky” hlavně pro montáž puškohledu ? Jaký puškohled by jste doporučil ?
  Díky za info,
  Pavel

  • Zrovna u téhle pušky mě puškohled moc dobře nefungoval (upevnění pomocí těch objímek je poněkud pofidérní a stejně pořádně nedrží). Spíš jsem lépe nastřílel s dioptrem, který se přímo k této pušce taky dělá.

 2. Milan says:

  Sehnal jsem Benjamina 397 4,5mm.
  toto jsou moje postřehy:

  se spouští souhlasím – chce to poladit, nebo mít opravdu pevný stisk zbraně a jednotný tah prstu. přiznám se, že jsem si na to po pár krabičkách diabolek zvykl.

  duralové objímky na optiku jsem sehnal a asi náhodou se mi povedli přidělat, že optika sedí a ani se nehne – rozhodně bych ty objímky neviděl jako weak spot.

  na nich mám upevněnou jednodílnou montáž s předsazením, tímpádem se mi povedlo “vrátit” optiku směrem k oku a nezaclání systému nabíjení. objímky mají na JSG a montáž je z DERSOLu

  přiznám se, že do takového “dezolátního” stavu, v jakém má kolega tři devět dvojku, se mi tu mou 397 ještě nepovedlo dostat. rozhodně to chce péči, jako by to byla jakákoli jiná zbraň. pouzdro, balistol, tetragun, silikon oil

  co se střelby týká, tak na 10m mi stačí 3 nátahy a to i s těžším střelivem. na 30m natahuju 5x právě kvůli tomu težšímu střelivu. ještě jsem nepotřeboval natáhnout zbraň víc než 6x. (max je 8x)

  střelivo používám JSB exact heavy (0,67g) ve variantě 4.52mm a je to nejlepší, co jsem našel. s obyč exactama (0,547g) nejsem vůbec spokojen – mají o hodně větší rozptyl. střelivo určené pro přesnost s ocelovou hlavou jsem také vyloučil – zasekává se v hlavni (???!!!)

  a teď ta přesnost…..

  na 20m nahážu (v sedě na stoličce s rukama opřenýma o kolena) 10 ran maximálně na palec od sebe. když se hodně rozdéchám, tak dám i pět ran do stejného místa. mám střelnici se sklopnéma kačenkama, střílíme na ně na 30m i na 35m a naprosto bez problému. nejvíc si p.s.ru výstřel, když strhnu tu pevnou spoušť. střílíme ve dvou (levák i pravák) a kachničky padaj a padaj..

  strašně dlouho jsem řešil jestli 397 (4,5mm) nebo 392 (5,5mm), každý si řekne, že 5,5mm je víc, ale obecně bych řekl že jsou všechny vzduchovky v ráži 5,5mm (dovolené v ČR) slabé… měl jsem HATSANa se spodním nátahem i zlamovací GAMO a všechno jsou to plivátka na plechovky max na 15m.. pak už ta diabolka totiž dost rychle padá…

  střelbě zdar

 3. Jaroslav Krč says:

  kde se dá koupit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *