TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Vzduchovka Slavia 634 – první dojmy a zkušenosti

Written By: Tomáš Hubálek - Jul• 28•08

Jako malý kluk jsem vždycky chtěl mít vzduchovku a nikdy se mi to nevyplnilo. Tak jsem si splnil svůj dětský sen a v této minirecenzi přináším pár postřehů.

Jakou vzduchovku vybrat?

Když ve mě uzrálo rozhodnutí vzduchovku koupit, přemýšlel jsem jaká by to měla být.

Na našem trhu jsou v podstatě dostupné čtyři kategorie vzduchovek:

 • španělské GAMO – průměrná kvalita za průměrnou cenu, levnější typy mají plastovou pažbu. Předností jsou u nich ale např. mířidla Truglo, někteří je považují za kvalitní, jiní jim nemůžou přijít na jméno.
 • turecké Hatsan – zajímavý poměr cena/výkon, zpracování však údajně nevyrovnaných kvalit. Často mají i relativně levné typy dřevěnou pažbu z tureckého ořechu.
 • čínské nonamy jako Air Rifle B3 – nízká kvalita za nízkou cenu, některé recenze je považují přímo za nebezpečné. I v této kategorii však existují i čestné vyjímky (jako např. QB78)
 • a česká klasika Slavia z ČZ Uherský brod – solidní zpracování za rozumnou cenu

Po dlouhém pročítání diskusních fór (zejméně toho na forum.gunshop.cz) jsem vybral několik alternativ:

 • koupit nějakého Hatsana s pevnou hlavní – odradily mě zkušenosti některých uživatelů, který po 1500 ranách praskla pružina a zároveň i zprávy o nevyrovnané kvalitě
 • koupit čínskou kopii Crosmanna, která se jmenuje QB 78 a má (ač čínského původu) velice dobré reference i mezi znalci vzduchovek. Odradily mě však vysoké náklady na provoz (nejedná se o pružinovou vzduchovku, ale o vzduchovku na CO2) a pažba, která průměrnému evropanovi nesedí.
 • koupit klasickou „Slávku“, kterou všichni známe z dětských táborů. Tady bylo proti to, že vzduchovky vyrobené na Slovensku mívaly také potíže s kvalitou, a že dříve měly tyto vzduchovky rybinu na puškohled nestandardních rozměrů. To dnes již naštěstí obojí není pravda.

Další články o vzduchovkách na tomto web

Nakonec jsem se tedy rozhodl pro Slavii a to zejména kvůli dostupnosti servisu a náhradních dílů a solidní pověsti. Zbývalo se tedy jen rozhodnout, jaký typ. Slavie se dají koupit jednak starší na Aukru (pokud narazíte na kus v dobrém stavu může to být vynikající koupě) a jednak nové. Volil jsem mezi Slavia 631 Lux a Slavia 634. Pro 631 byla větší přesnost střelby (má delší hlaveň a méně kope), pro 634 zase vyšší výkon (byť těch 16J údajně nedosahuje, přece jenom silnější je). Nakonec volba padla na Slavia 634 a to proto, že má lepší dostřel.

Pvní dojmy

Vzduchovku jsem koupil na www.colosus.cz, po předchozím emailovém ověření, jestli je vyrobena v roce 2008 a jestli má rybinu 11 mm (obojí pak značí, že byla vyrobena v Uherském Brodě). Prodejce mi to potvrdil a tak jsem si během dvou dnů mohl vzduchovku vyzvednout na poště. Kromě vzduchovky jsem si objednal ještě několik různých typů střeliva: broky č.11, Diabolo Boxer a Diabolo Lux. Vše od Kovohutí Příbram.

První dojem po vybalení z krabice jsou výborný. Velice solidní dílenské zpracování, mořená buková pažba, žádné otřepy, nebo klepání při potřesu vzduchovkou. V krabici byl, kromě vzduchovky, ještě terč nastřílený při výstupní kontrole (poněkud podivný, protože zásahy vypadaly jako od menšího kalibru než 4.5mm), návod a záruční list.Samozřejmě jsem neodolal a ze vzduchovky párkrát vystřelil. Moc se mi ale nedařilo, ale přesto to bylo super. Nejlepší pohled na svět je skrz mušku a hledí mojí zbraně ;-)


Nejlepší pohled na svět je přes mušku mojí pušky ;-)

Další sobotu jsem si koupil ještě lapač broků a terče a příčina, proč se mi poprvé nedařilo, byla zjevná po pár nastřílených terčích. Vzduchovka, ač měla být z továrny nastavená, střílela do pravého horního rohu. Naštěstí celkem malý rozptyl a pár desítek střel a šoubovák to spravil.

Co dělat se vzduchovkou?

Vzduchovka má jednu výhodu a tou je to, že s ní nemusíte střílet na vyhrazené střelnici. Pokud máte na zahradě (nebo na chalupě, jako já) dostatek místa, můžete si střelecké disciplíny vymýšlet sami.

Terčová střelba je dobrá pro seznámení se vzduchovkou a díky ní se naučíte mířit. Pak už zábavnost (alespoň pro mě) klesá.

Střelba na cokoliv živého se mi příčí, takže momentálně mojí nejoblíbenější disciplínou je střelba na PET láhev na dlouhou vzdálenost (kolem 30 metrů). PET lahev pověsíte na strom, tak aby za ní bylo bezpečně vidět, volitelně naplníte dno pískem nebo vodou a střílíte. Na tu vzdálenost s mechanickými mířidly je to výzva a máte jak vizuální tak i akustickou odezvu, jestli byl zásah úspěšný. Pokud do PETky nedáte zátěž, pohrává si s ní i vítr a při solidním zásahu se zakomíhá, což vám dá uspokojení z toho, že dostala „pořádnou pecku“.

Čím střílet?

Byl jsem až překvapen, jaký je rozdíl ve střelivu. Až dosud jsem znal jen Diabolo Standard, což je jedno z nejbídnějších střeliv na našem trhu. Prasí prsty i vzduchovku, každá diabolka je unikát a výsledky podle toho vypadají.


Zleva: Diabolo Lux, Gamo Pro Match, Diabolo Boxer, Brok č. 11

Diabolo Boxer jsem si koupil jen ze zvědavosti a upřímně řečeno mě ničím nezaujalo. Na potkany nestřílím, v terči dělá spíše skubance než zásahy.

Diabolo Lux je už přece jenom jiná káva. Ač z produkce Kovohutí Příbram, tak už použitelné diabolky pro terčovou střelbu. Kromě Luxů mám ještě GAMO Pro Match, ale ty mi přijdou podobné, jen vzhledově lepší zpracování.

Překvapením pro mě byly broky č. 11. V podstatě ve stejné cenové hladině, jako Diabolo Standard a solidní výsledky. Na střelbu na PETku ideální.

Pokud se mi podaří sehnat špičkové diabolky JSB, určitě je vyzkouším a dám vědět.

Co se vzduchovkou dál?

Každá hračka potřebuje nějaký tunning, bohužel Slavia 634 vám moc příležitostí nedává. ČS UB k ní nedodává vůbec žádné příslušenství (dioptr, optiku, pouzdro, bipod, prostě nic). Prakticky jediná příležitost k tunningu je koupě optiky, velmi se doporučuje Delta Optical 4×32 AO, cena i s montáží do 2000 Kč.

Pokud jde o dioptr, tak použitelná varinta je údajně Beeman Sport Sight, dostupná však jen v USA (např. Amazon.com a další).

Hodnocení

Slavii 634 mám už několik týdnů, vystřílel jsem odhadem přes 1500 výstřelů a stále jsem s ní velmi spokojen. Solidní vzduchovka za solidní cenu.

Výhody:

 • silná vzduchovka, se kterou lze střílet i na větší vzdálenost
 • velmi solidní zpracování
 • klasika, každý s ní umí zacházet
 • dostupnost náhradních dílů, servisu

Nevýhody

 • u nás nelze sehnat dioptr na tuto vzduchovku
 • prakticky neexistuje příslušenství
 • otřepaná klasika, která nikoho neohromí, protože snad každý s ní střílel v mládí (nebo s jinou vzduchovkou řady 6×x)
 • vzduchovka trochu „kope“
 • kratší hlaveň než např. 631, čili teoreticky menší přesnost střelby (ale netestoval jsem)

Další i zde neuvedené fotky na Picasweb:

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

68 Comments

 1. M.Holec says:

  Air Rifle B3 je německé výroby pokud vím. Dobré jsou jinak diabolky Magnum s širokým využitím. Kulatý broky jsou občas dobrý na sklo. Pro zábavu:

  – petku nech houpat a naplň vodou s nějakým barvivem
  – dej si sklenice na kameny a likviduj
  – stačí i sklo někde na skládce a rozmístit na suchých stromech mezi větve… to je pak efekt

 2. M.Holec says:

  Jinak GAMO jsem nedávno zkoušel a i když mi moc neseděla "do ruky" docela se mi z ní střílelo dobře. B3 jsem zkoušel taky ale systém nabíjení mě vyděsil k smrti. S odstupem času by mě docela zajímal názor na tuhle Slávku, kdyžtak můj mail je mholec@email.cz. Díky.

 3. Tom says:

  [1] Air Rifle B3 je Čína jako vyšitá, ale s nápisem Germany. Ale rozhodně ne Made in.

 4. Tom says:

  [2] Na slávku mám stále stejně dobrý názor, tedy v podstatě dobrý. Co mi vadí je absence jakýchkoliv doplňků, nemožnost vylepšení mířidel apod. Přesnost by mohla být lepší, ale to může být ve mě, v té síle a kratší hlavni oproti 631.

 5. pussylala says:

  Recenzi hodnotím pozitivně, 634 je dobrá, ale to střelivo co používáš?! Broky vůbec nepoužívat! Ničí hlaveň. Do nějakých starých vzduchovek klidně, ale do nové bych to nedal. Kovohutě? To je něco strašné. JSB exact – nejlepší volba!

 6. Bandoor says:

  Zdar,paradni postřehy.já mám 634 v cal.5,5 a to je teprv masakr.Taktéž mě nedá spát,že by na naše mašinky nebyl alespoň Dioptr.Už jsem i přemejšlel,že si nějakej nechám spáchat od kámoše Soustružníka…Jinak parádní Blog.

 7. Tom says:

  [5] Nevím, proč by olověnej brok měl ničit hlaveň víc než diabolka. Nicméně je fakt, že výrobce broky nedoporučuje (teď jsem se díval na návod)…

 8. M.Holec says:

  [7] brok je podle mě nepravidelný (hranatá kulička 🙂 narozdíl od diabolky která hlavní "čistě" proklouzne, jelikož je z výroby pravidelná. Ale je to jen názor, za kterým si nestojím

  • Neviem meno says:

   Už som to tu písal a napíšem to znova 😀
   Neničia hlaveň a točia sa krásne vo vývrte hlavne. Stačí streliť 4,5mm guličku do niečoho odkiaľ sa dá vybrať (veľa veľa papiera) a sú na nej krásne narezané drážky z hlavne !! Myslím guličky od kovohutí (brok č.11), nie tie kocakaté od španielov.

 9. Bandoor says:

  Zdar Borci,tak jsem našel přímo na stránkách Zbrojovky Dioptr na CZ 200 a pokud se nemílím,tak by měl pasovat na rybyny na 631 a 634.Jelikož jsem si ho obědnal tak dám vědět,jestli jsem ho na moji slavii napasoval..Možná to bude chtít malinké Úpravy 🙂

 10. Tom says:

  [9] Tak to jsem moc a moc zvědav, určitě dej vědět.

  Já jsem jim do UB psal a oni mi řekli, že CZ200 má jiný tvar a že to na 634 nepůjde. Tak nevím.

  Každopádně se těším na Tvoje zkušenosti.

 11. Bandoor says:

  Tak přináším postřehy,už mám Dioptr doma.V prvé řadě to PASUJE na 634 a dokonce jsem velmi spokojen.K Dioptru je i muška,co mě zklamalo tak je to,že muška je z plastu!To mě ale nevadí,nechám si vyfrézovat kvalitnější držák mušky…:-)Jinak střelba s Dioptrem mě velice překvapila,je to docela zajímavé…a přesné!!!

 12. Martin says:

  pán Hubálek,som podobný fanatik a plním si po 40 rovnako detské sny……….

  634 som si kúpil nedávno po tom, ako som z garáže vytiahol 35 ročnú 630 tku-Síce stále výbornú a presnú ,ale na môj vkus slabú.
  634 je podstatne silnejšia, ale aj nepresnejšia.(Krátka hlaveň nebol šťastný nápad…)
  Tak som urobil nasledovné: Vymenil som dlhšiu hlaveň zo starej 630 na novú 634 a získal som vzduchovku silnú a presnú.Proste všetky pozitíva z oboch variant´.(30 m ,klasické diabolo standart,menšia plechovka od energ nápoja , bez optiky a v podstate takmer každá rana zásah….)

  pozdravujem zo Slovenska

 13. expertodstrelovac says:

  Ahoj ty si normální zasranej kretén si normální do slavie 634 dávát broky tobě asi hrabe.

  • Tomáš Hubálek says:

   Hochu, hochu. Možná bys mohl do diskuse o vhodnosti použití bloků přispět trochu kulturnějším způsobem. Třeba to i nějak podepřít argumenty. Ta sprostá slova, podle mě, jsou hodně slabý argument. Chápu, že se u vás v Suticích takhle asi bavíte mezi sebou, ale na tomhle blogu se to nedělá.

 14. expertodstrelovac says:

  Ahoj tak promiň za ty nadávky ale už sem se nemohl dívat na to jak tady píšeš o tom jak střílíš s broky.

 15. Tomáš Hubálek says:

  Je to moje vzduchovka a kdybych chtěl, můžu ji rozřezat flexou na kousky a Tobě do toho nic není. Dokonce bych mohl založit sektu extrémního ničení vzduchovek a vyzývat ostatní, aby mě následovaji a Tobě do toho opět nic není.

  Nicméně můžeš tu nechat nějaká moudra nebo argumenty, proč to není dobrý nápad.

 16. expertodstrelovac says:

  Ahoj o tom že se nedoporučuje střílet broky se dočteš skoro všude dokonce i v návodu od Slavie 634. Tak nevím proč si ho nepřečteš A takhle si ničíš hlaveň.

 17. Boris Kjullenen says:

  Prateli mili, nevim proc by mely olovene broky nicit ocelovou hlaven…maximalne ji mohou vice zanaset, ale stejne by se mela po cca 1000-1500 ranach cistit. pouzival jsem je nekolik let v tau 200 a porad dava 100 na 10 ran…

  • Honza says:

   Já jsem se o tom bavil s šéfem střeleckého klubu a ten mi řekl, že brok se narozdíl od diabolky neroztočí a vyhobluje vám závit v hlavni. Vzduchovku nezničí, ale sníží její přesnost. Brok se může používat pro hlavně bez závitu např. u vojenské vzduchovky vz.47 kterou mám já (tam zas nedám diabolku). Takže asi tak.

   • Neviem meno says:

    Neničia hlaveň a točia sa krásne vo vývrte hlavne. Stačí streliť 4,5mm guličku do niečoho odkiaľ sa dá vybrať (veľa veľa papiera) a sú na nej krásne narezané drážky z hlavne !! Myslím guličky od kovohutí, nie tie kocakaté od španielov

 18. Igor :) says:

  Ja som si kúpil 631. Inak strieľam IPSC a toto mám ako relax a lacný tréning mierenky.
  Musím konštatovať že 63x je voľba ktorá ničím neprekvapí, ale hlavne ničím nesklame. Solídne spracovanie, dobrá presnosť dlhá životnosť, prijateľná cena.
  Na 631 mi vadí pomerne surový zvuk výstrelu (pohyb piestu a drnčanie pružiny po dopade valca) a výrazný spätný ráz.
  Strelivo – dobré skúsenosti mám s Diablo Sport od ŠPORT Levice, alebo DIABLO Master od Kovohute Příbram. Tak isto Gamo ProMatch je OK.
  Inak toto bol solídny článok :)RESPECT

 19. dogM says:

  chtel bych se zeptat jaky ma slavia 634 dostřel a jestli se da na 634 dat nejaka optika?

 20. Tomáš Hubálek says:

  Není dostřel jako dostřel. To že diabolka doletí třeba 100 m je klidně možné, vám jde ale asi o to, na jakou vzdálenost se s ní dá trefit třeba plechovka od piva.

  Nikdy jsem to neměřil, ale na PET flašku jsem celkem smysluplně střílel na cca 30 metrů. Potkana na takovou vdálenost zastřelíte ale spíš náhodou.

  Pokud jde o optiku, určitě to jde, záleží jen na tom, jakou tam máte rybinu. V článku je zmíněný třeba puškohled Delta Optical, který má dobré reference.

 21. dogM says:

  děkuji za odpověd

 22. […] nějakou dobou jsem psal o tom, jak jsem si splnil klukovský sen a koupil vzduchovku Slavia 634. Střílení mě baví a tak jsem uvažoval do čeho investovat ještě. Pak přišly vánoce a […]

 23. expertodstrelovac says:

  NAzdar PETKU trefíte i na 60m (se slavii 634)když máte optiku. A solidní střelivo (jsb exact,…)

 24. jarin says:

  chlapi proč mi nejde natáhnout slavia 631. Napínací páka je v krajní poloze,potřebovala by jeste tak 3 mm tak proč to nejde dál,když to před tí šlo?

 25. milis says:

  Příčin může být víc: prasklý záchyt pístu, tyčka pástu, ohlá napínací páka… Doporučuji zaslat na opravu výrobci http://www.czub.cz

 26. Sniper says:

  zdravim vsetkych strelcov…. ja som mal Gamo deltamax,niekto mema rad znacku gamo ale ja som ju mal 5 rokov a to som ju kupil 3 rocku a menil som iba strunu, ale potom som si kupil SLAVIU 634 a mam ju asi 3 tyždne a zatial sa mi paci len skoda ze ma kratsiu hlaven ale moc mi to nevadi 😀

 27. jarda says:

  Chci poopravit pár fám, které zní trošku zde i jinde na internetu. Informoval jsem se přímo v obchodě. Na dotaz, jestli vyrábí tyto vzduchovky na Slovensku na mě prodejce koukal jako na blázna, že jsem už několikátý, kdo se na to ptá, přitom se to tam vůbec nevyrábí (jediné co mne zmátlo bylo slovenské razítko na nastřeleném terči).
  Další věc – kratší hlaveň. Bylo mi vysvětleno, že kratší hlaveň je z důvodu trochu silnějšího “kopání”. Aby diabolka stačila dříve opustit hlaveň, než s ní škubnete při zpětném rázu a nemělo to vliv na přesnost. Přemontování delší hlavně na tuto zbraň by mělo mít spíš opačný efekt. Kdo říká, že je přesnější, tak si myslím, že je to spíše placebo dojem. Já sám měl 634 nastřelenou z obchodu. Střílelo to stranou. Stačilo seřídit trošku výškově a stranově a nepoznám rozdíl v přesnosti oproti 631. Jen jediný, trošku víc kopne. Opravdu nic víc.

 28. Sniper says:

  nazdar jarda….v tomto uplne suhlasim v krabici pri zbrani bol pribaleny terč,no ale tie dierky sa my zdaly ako od mensieho kalibru a po par vystreloch som zystil ze zbran ide do prava a smerom hore… no ale inac som spokojny…

 29. milis says:

  taky chci popravit nějakou tu fámu: Nevím Jardo, v kterém obchodě jsi se ptal, ale vzduchovky Slavia se Bohužel již několik let opravdu vyrábí na Slovensku. Česká zbrojovka UB vyrábí už jen pažbu a pár drobností…

 30. jarda says:

  milis: v podnikové prodejně v Opletalce, Praha.

 31. milis says:

  jarda: Tak to musel být nějaký nový prodavač nebo je to obchodní taktika… Nevím přesně ten rok vymístění výroby, ale tenkrát se začala vyrábět Slavia 634 a přestala výroba TEXky a 625ky. Ze začátku byly problémy s kvalitou, ale snad už je to dobré 🙂

 32. jarda says:

  Jako nemůžu si stěžovat. Střílí perfektně, přesně, vystříleno mám něco přes 3 tisíce a jsem spokojený.
  Jen jedna věc mě zajímá. Zjistil jsem u staré Slavie 631, že tlačítko pojistky je volné a dá se otáčet. Nikdy jsem ji ale neměl rozebranou – je uvnitř nějaký závit, kterým by hrozilo úplné vytočení pojistky nebo tam prostě drží takhle zlehka normálně?

 33. milis says:

  Pojistka se nedá vyšroubovat, není na ní závit. Drží v uzávěru pouzdra západkou pojistky pod pružinou. Je to vidět i na rozkresu v návodu.

 34. myslivec zelený says:

  Máte někdo zkušenosti s výbornou značkou vzduchovek DIANA ?
  Různé modely a některé i na ZP,
  protože mají velikou sílu, třeba 35J oproti 16J,

 35. enrico says:

  ja mám doma Slaviu 631 Lux aj 634 ,, musím povedať že 631 je s puškohladom úplná bomba ,, s tím proste neminiete , so 634 mi všetko letí akosi viac doprava , ale to tréba asi len nastaviť

 36. focusone says:

  Tak tie vzduchovky Slavia_634 sa naozaj robia na Slovensku, konkretne v Dubnici n_Vahom. Posielam aj link.

  http://www.zvsas.sk/?menu=2&page=templates/produkty/vzduchovky

 37. kovář says:

  mám S634 a má hezkou drbu.pomalu kope jak brokovnice jakou má sílu pružina.osadím asi pušku optikou Wather 4-12*50Cl podsvícený Mil-Dot.to pak bude mazec.

 38. Anna says:

  slavia 634 už má spoustu doplňků a je dost silná. jestli hledáte kvalitní diabolky tak zkuste match diabolo nebo diabolo master, jsou i lepší, ale tohle už jsou kvalitní diaboly

 39. strmic says:

  Hlavní rozdíl, výhody a nevýhody mezi kalibrem 4,5 a 5,5 ?
  Děkuji

 40. Zdendo says:

  Zdravim. Ktosi tu pisal, ze sklbnutie nie je spätny raz, ale dopredny. Dovolim si nesuhlasit. Tu posobia podobne sily ako pri strelbe s beznou zbranou – aha:
  Pusny prach posobi do vsetkych stran, s tym, ze sa usmerni tak, ze unika v mieste najmensieho odporu – hlavnou von. Tu vznika akcia a reakcia – posobiaca energia pohanajuca gulku vpred je rovnaka ako ta, ktora posobi opacnym smerom (rovnako ako raketa). Nechapem, ako prisiel chalan na to, ze u vzduchovky je to inak. Tu sme pouzili len alternativny zdroj energie – miesto chemickej/tepelnej pouzijeme mechanicku. Pruzina totiz posobi rovnakou silou na piest smerom vpred ako aj opacnym smerom (vzad) posobi na vzduchovku – a toto je predsa spätny raz. V momente dotyku s druhou stranou valca a piestu dojde znova k vyrovnaniu sil, ktore sa vzajomne neguju a pohyb sa ukonci, tym sa prestane vykonavat praca. Pokial by si osadil vzdichovku na kolieska, mohlo by dojst k zaujimavemu javu – mozno by sa pohla malo vpred (zakon dynamiky). Kedze spätny raz trval razovo len par milisekund, kolieska sa nestihnu rozhybat smerom vzad (alebo len nepatrne) ale pri naraue piesta pri pohybe dopredu moze ocividne pohnut vzduchovkou vpred – ale len z dovodu, nakolko to bola posledna prevladajuca energia (i ked len zbytkova). Cize i tu posobi spätny raz! I ked povedzme ze nakonci mozme hovorit aj o doprednom. No pruzina vykonava pracu prave pocas posobenia prave spatneho razu. Medzitym diabolka hlaven opusti a jav dopredneho razu je sposobeny len zotrvacnostou (ak by sa vobec prejavil) i ked sa jedna len o zbytkovu energiu. Spatny raz sa nemusi prejavit, kedze sa jednalo len o nepatrny okamih – ak sa aj kolieska pohnu vzad, tak len nepatrne a pri naraze piestu o koniec tuto silu hned eliminuje a kolieska sa zastavia a mozno sa pohnu malo vpred. Predpokladam, ze by vzduchovou na kolieskach len malo sklblo a skoncila by na svojom mieste 🙂
  Kazdopadne, v reali neviem ako by pokis prebehol, nakolko neviem odhadnut ake sily by este posobili. Dovolim si ale trvat na tom, ze pocas vykonavania prace pruziny posobi na vzduchovku spätny raz a to az do doby, kym znova nedojde k vyrovnaniu sil (zastavenie piestu na konci valca), kde moze nasledkom zotrvacnosti dojst k efektu dopredneho razu. Alebo tak nejak 🙂
  Prepacte za chyby, dotykovka a nemam cas skontrolovat tento txt.

 41. Zdendo says:

  A k hmotnosti piestu… Niekto to porovnal s autom. Dve rovnake auta, obe idu rychlostou 50 km/h. Jedno je prazdne, jedno plne nalozene. Ktore bude mat vacsiu brzdnu drahu? Chlape kurna! Na co pri tom myslis? Na sex? Vo vzduchovke chceme pouzit lahsi piest ale ROVNAKO SILNU PRUZINU. Neporovnavaj neporovnatelne. Sprav ten pokus spravne. Takto aha:
  Pokus c.1:
  Prazfne auto. Zmeraj kolko mas paliva (velmi presne). Naber rychlost 50 km/h a zabrzdi. Zmeraj kolko ti ostalo paliva. Tento rozdiel je mnozstvo paliva, ktore si potreboval na to, aby si rozbehol auto na tych 50 km/h. Pretoze pouzijeme pre oba piesty rovnaku pruzinu, pouzijeme rovnake mnozstvo paliva aj v pokuse c.2:
  Naberieme do nadrze auta rlen tolko paliva, kolko sme pouzili v pokuse c.1. Nalozime auto 500kg zataze alebo vacsej. A teraz pridavaj az kym nedojde palivo. Naozaj si si isty, ze tiez dosishnes rovnaku rychlost? ZE HAHA! Si ma rozosmiaaal!
  My potrebujeme vystrelit jednogramovu diabolku a nie delovu gulu! Tu potrebujeme len svih, nie silu. Mi nepotrebujeme ziskat zotrvacnost. Prave naopak. Energiu zo stlacenej pruziny potrebujeme ziskat podla moznosti v jedinom okamihu. Priklad2: Ako vymackas z auta nieco viac, ak nechces zvysit vykon motora (motor je tu nasa pruzina)? Riesenie je jednoduche. Zredukujes hmotnost.

 42. Roman says:

  Cau Roman
  Muze mi nekdo rict co na vduchovce casem odchazi a musi se vymenit?Treba do dvou let celkem casteho pouzivani.

 43. ffmjtm:-) says:

  Tome, velmi pěkně popsáno – čte se mi to o to líp vzhledem k faktu jsem si splnil stejný dětský sen (také až nyní stejnou hračkou slavkou 634 rovnou i s puškohledem 🙂

 44. Pontiac_CZ says:

  Tak mám dojem, že ne všichni odstřelovači jsou zrovna experti. 😀
  Včera jsem zakoupil Slavii 634 ráže 4,5mm a broky č. 11 jsou výslovně doporučeny.

  Cituji z českého návodu, strana 28:

  ***

  Pokyny pro používání

  Střelivo

  Pro střelbu používejte výhradně střelky Diabolo ráže 4,5 mm (broky č. 11) nebo 5,5 mm…

  ***

  Že by se postoj zbrojovky k brokům č. 11 za těch pár let změnil?

 45. Queeg 512 says:

  Mě po 35 dnech a 2300 výstřelech odešla víceméně celá flinta – byl tam vadný píst (vodící kroužek v zadní části zapuštěný, takže dřel), který zlikvidoval i pouzdro, a navíc odešla pažba, která je vč. uchycení stejná jako u 631 a kopance od 634 jsou na ni moc silné (v dopředném směru vše drží tenká trubička okolo zadního šroubu pažby, která tlačí na cca 1cm přepážku před dírou pro spoušť, a k tomu jen tlak a tření mezi pažbou a pouzdrem). Reklamace pak byla v Tschekoslovakische Waffenfabrik AG Ungarish Brod zamítnuta snad nejdiletantějštím možným způsobem.

  Od S634 rozhodně velkou životnost nečekejte, je to S631 s minimálními úpravami pro zvýšení výkonu a v této souvislosti mnohem vyšší působící síly dávají “léty osvědčené konstrukci” zabrat mnohem víc, než snese.
  Slavia 634 se prostě hodí zejména k tomu, aby někde stála, ležela, či visela, pokud chcete mít jistotu, že Vás nezklame, nekupujte si ji.

  Detaily mého přípběhu lze nalézt na na http://forum.gunshop.cz/nova-slavia-634-t162-2325.html

 46. Lubomir Vanek says:

  Ja mam631 a optyku 3-9*39 s podsvicenym loveckym krizem ,pouzivam diabolo Master ,Boxer a Stretong ajsem nad miru spokojen
  Strilim max. do 60 m.v leze a oporou ,jako oporu pouzivam stativ pro kameru ktery se da vysunout az 1 m.
  Je to trojnozka 30 cm vysoka + mensi uprava,na uchytovy sroub jsem uchytil 10ti cm.plastovy zlabek s nalepenym 2cm. filcem .

 47. Pepan says:

  Zdar chlapi,tak mam doma slavia 631 2x,každá střílí jinak ještě mám čz 236 ta je dobra ale neda se už moc doladit poněvač je z roku 1930 tak už jí nechávám jen jako dekoraci a sběretelsky kus,jinak ze slávkama jsem spokojen akorat ten hluk střelby není moc příjemny.Ale to není proč píši,píši protože chci poradit stím střelivem??používám diabolo Standart a to se mi fak moc nelíbí, nemam cit v prstech tak je normálně ohýbám a sem od nich uplně špinavý.A střelecké vlastnosti chodí si kam chcou.Tak poraďte něco cenově normálního díky za odpověď nashle.Josef.

 48. Hi there to all, the contents present at this website are genuinely remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.

 49. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as
  quickly as yours lol

 50. Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 51. health says:

  I like the valuable info you supply in your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here regularly. I’m slightly certain I will be informed many new stuff right right here!
  Best of luck for the next!

 52. KAREL says:

  634 SE MONTUJÍ A PŘEVÁŽNÁ VĚTŠINA DÍLŮ SE VYRÁBÍ V DUBNICI N/V. PRODÁVAJÍ SE JAKO VÝROBEK CZUB. Z NAŠÍ FABRIKY JI VYTLAČILA VĚTROVKA PRO ANGLIČANY. DÁ SE KOUPIT V PODNIKOVÉ PRODEJNĚ. TO JE ALE JINÁ CENOVÁ KATEGORIE.

 53. […] disciplínou zvanou Hunting Field Target a tak vybírám vhodnou vzduchovku nebo větrovku (Slavia 634 by asi moc šancí nedávala ;-)). Abych se mohl lépe rozhodnou, udělal jsem si u obou kategorií […]

 54. Dali says:

  Zdravím, prosím mám dotaz k vám znalcům, je pravda že se opravdu přesunula výroba na Slovensko a chtěl bych se zeptat p. Hubálka, jak jsem viděl vaši fotku ihned jsem utíkal do garáže a podíval se na svou a vedle dvojité šipky mám 06 znamená to že ta moje v roce 2006 byla vyrobena na Slovensku ?? Také jsem slyšel, že ta kvalita není bůh ví co, další věc bych se chtěl zeptat jestli se nedá trošku odlehčit spoušti, je opravdu docela tvrdá a další věc, na Slávku 634 jsem si dal optiku gamo 4×32 a naprosto super, diabolo používám Boxer a jelikož jsem neměl nikdy nic jiného tak si myslím, že super. Střelba do petky super, používám malou napichlou na tyčku a bezprostředně za ní opřený papírový karton, pokud netrfím, přesně vím kam to šlo a díky optice vidím vše. Moc děkuji za odpověd s pozdravem Dali.

 55. Marcel says:

  Zdravím, ako sa tá vzduchovka 634 javí po rokoch? Diky 😉

 56. Pavel says:

  Ahoj majitelé vzduchovek, pořídil jsem si starší Slavii 631 model 77 a chtěl bych ji opatřit puškohledem 4×20. Problém je v tom, že tam není za co uchytit – chybí rybina, nebo nějaká lišta, nevíte někdo, jak se to řeší? Díky.

 57. juraj76 says:

  kupujete srackove zalamovačky… co tak co2, 15-16 J zo zasobnikom a doplnkami.. urcite lepsie ako mat vzduchovku z pred 30 rokov nazad

 58. plivan95 says:

  co se týče dotazu na dostřel, já mam starou Slavii 631 model 77 vyrobenou v CSR, veškerý díly původní a dostřel spolehlivě 100m (zkoušeno na fotbalovém hřišti od branky k brance) při troše umu se dá trefit dvoulitrová petka na brance. stříleno s klasickými kovovými mířidly. akorát sem musel použít broky a ne diabolky protože ty sou na tuhle vzdálenost přesnější

 59. Šárka says:

  Prosím poraďte mi. Jaké zalamovací vzduchovky mám pořídit dětem na hasičský sport? Někdo radí tradiční Slavii 630, někdo radí něco odlehčenějšího od Gamo nebo Hatsan. Když je naučím střílet se zbraní, která váží např. 2kg a na závodech dostanou 3kilové Slavie, nebude jim to dělat potíže? Jak mám volit zbraně pro děcka ve věku 8-15let? Přece jen je to velká investice (je zapotřebí 5 zbraní naráz). Děkuji.

  • Já mám pro svoje děti vzduchovku Gamo Delta Fox. Je lehká, je kratší, než třeba Slavie a do 10 metrů se sní dá střílet v pohodě. Co se týče hmotnosti, tak to záleží na tělesné konstituci každého dítěte a na tom, v jaké poloze budou střílet (v leže je ten rozdíl menší problém, než se stoje).

   Na druhou stranu si myslím, že pro střelbu samotnou je mnohem podstatnější naučit se správně mířit, správně zbraň držet a stabilizovat atd. než to, jaká to je zbraň. To má na výsledky v leže mnohem větší vliv, než hmotnost a velikost pušky.

   A ještě jeden postřeh: děti obecně mnohem víc baví střelba na plechovky, než do terče. Pro popularizaci střeleckého sportu volím raději plechovky, než terče.

 60. Jan Valdman says:

  Poradite? Posta dorucila v pondeli, vcera jsem 634 rozbalil a na chate tak 30x vystrelil, vse v po hodne, docela presne. Potom pri natazeni jakoby naprazdno vystrelila, tak jsem ji narovnal, jeste se to stalo jednou a od toho uz natahnou vubec nejde, nema odpor, jistic se nezajisti, nevystreli. Podotykam, ze kdyz to slo, ja ji natahnout dovedl, moje 10-leta neter ne, vzduchovka byla na ni pomerne tuha. Poslu k reklamaci, docela me to otravilo.

 61. Strelec says:

  Tak som si tiež zrobil radosť, ale po prečítaní rôznych diskusií som si Slávku 634 nakoniec nekúpil, práve pre silné kopance a rozdiely v kvalite jednotlivých kusov. Na záhrade používam Gamo Hunter 440 a strieľam na terče na samodomo lapačoch brokov aj na petky plné vody, výborne to zachytáva diabolky. Optika 4×32 je skvelá, 15 J stačí na ako tak presný dostrel 30 m.

 62. Martin says:

  Jestli mohu požádat o radu- mám novou S634 ze skladových zásob ze zrušené prodejny. Je potřeba ji nějak mazat nebo jinak připravit na střelbu? Děkuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *