TOMÁŠ HUBÁLEK BLOG: BAVTE SE PŘIMĚŘENĚ…

Jan Novák – Zatím dobrý – neuvěřitelná sága rodiny Mašínů

Written By: Tomáš Hubálek - May• 08•09

Bratři Josef a Ctirad Mašínové rozdělují náš národ na dva tábory – jedni je považují za hrdiny a druzí za vrahy a zloděje. Tahle knížka ale není o tom, abyste si udělali jasno, ta knížka je o kusu naší historie.

Jan Novák začíná svůj román na začátku “divného století” a celý příběh začíná působením Josefa Mašína staršího v československých legiích, pokračuje jeho odvážnými kousky za druhé světové války a tato etapa pak končí jeho popravou za protinacistický odboj. Nezapomíná ani na ostatní členy rodiny a umožňuje nám tak alespoň trochu zažít, jak těžko představitelná doba to byla.

Když komunistická diktatura pak rodinu odbojáře šikanovala, kluci Mašínovi se docela přirozeně vydali ve stopách svého otce.

V tomto kontextu pak Jan Novák staví neskutečný příběh vzdoru proti režimu vyjádřený útěkem party mladých kluků na západ a vrcholící neuvěřitelným útěkem před desítkami tisíc východoněmeckých a posléze i sovětských vojáků.

Ač rozsahem poměrně tlustá knížky, čte se jedním dechem. Pokud čekáte, že vám pomůže udělat si na Mašíny názor, budete zklamáni, jednoznačné výklady knížka neobsahuje. Jedná se ale o strhující výpověď o jedné šílené době.

Závěr: jedna z nejlepších knížek, jakou jsem v posledním roce četl.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *